jaderná energie - Reuters: Těžba ropného kartelu OPEC klesla kvůli sankcím na Írán - Ve světě (iranropa) 1
Írán má třetí největší zásoby ropy na světě. Zdroj: ČT

Těžba ropy v členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci klesla zejména kvůli sankcím uvaleným Spojenými státy a Evropskou unií na dodávky suroviny z Íránu. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi zdroji z ropných společností, představiteli OPEC a analytiky.
Celková těžba všech 12 členů OPEC se podle průzkumu tento měsíc snížila na 31,18 milionu barelů denně z červnových 31,63 milionu barelů denně. V Íránu se produkce propadla o 150.000 barelů denně na 2,8 milionu barelů denně. To představuje nejnižší úroveň za více než dvě desetiletí.

Pokles zaznamenala rovněž těžba v Saúdské Arábii, Libyi a Angole.
Írán kvůli sankcím namířeným proti tamnímu jadernému programu klesl v těžbě ropy v rámci kartelu OPEC na třetí příčku, protože ho předstihl sousední Irák. Největším producentem OPEC nadále zůstává Saúdská Arábie, napsala agentura Reuters.
Saúdská Arábie v červenci těžbu podle průzkumu mírně snížila kvůli slabší poptávce ze strany některých zákazníků, například Spojených států. Produkci však nadále drží v blízkosti deseti milionů barelů denně.
Těžba celého kartelu OPEC se nadále drží nad dohodnutým limitem 30 milionů barelů denně, přestože se kartel na svém jednání 14. června znovu dohodl, že tento strop nebude překračovat.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..