Nové projekty plynovodů vedou oklikou, zatímco ty staré - například plynovod Bratrství - vedly přes Ukrajinu a Bělorusko. Zdroj: BBC
Nové projekty plynovodů vedou oklikou, zatímco ty staré – například plynovod Bratrství – vedly přes Ukrajinu a Bělorusko. Zdroj: BBC

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podpořil brzké zahájení výstavby plynovodu South Stream z Ruska do jižní Evropy. Po jednáních s italským premiérem Mariem Montim Putin řekl, že projekt má opodstatnění i přesto, že Evropu nyní sužuje rostoucí dluhová krize a ekonomický pokles.
„Je to společný evropský projekt mnoha stran, na němž má zájem převážná většina našich největších evropských zákazníků,“ řekl Putin po setkání s Montim v letovisku Soči. „Jsem si jist, že projekt bude realizován,“ dodal a řekl, že plyn z nového plynovodu už má zajištěny kupce.
Podle Putina by výstavba plynovodu měla začít do konce tohoto roku a dokončena by měla být během dvou let. To je rychlejší harmonogram, než s jakým se dosud počítalo.
O víkendu Kreml sdělil, že ruský monopolní vývozce plynu Gazprom a italská energetická skupina Eni chtějí začít stavět South Stream v prosinci a konečné rozhodnutí padne v listopadu. Náklady na projekt mají činit více než 15 miliard eur (384 miliard Kč). Od roku 2015 by měl plynovod přepravovat z oblasti Kaspického moře do jižní Evropy 63 miliard metrů krychlových plynu ročně.
Konsorcium South Stream zahrnuje také francouzskou EDF a německou firmu Wintershall, které mají v projektu po 15 procentech. Eni má pětinový podíl a Gazprom podíl 50 procent.
Rusko se snaží budovat nové cesty pro export svého plynu na západ a obejít sousedy Ukrajinu a Bělorusko, s nimiž často vede spory o ceny, které ohrožují plynulou přepravu plynu. Funguje již severní plynovod Nord Stream přes Baltské moře do Německa.
Expanze ruského exportu plynu vyvolává obavy z přílišné závislosti Evropy na Rusku, konkurenční evropský projekt Nabucco, který preferuje Evropská komise, ale podporu zúčastněných firem ztrácí. Nabucco měl podle původních plánů přepravovat plyn z oblastí Střední Asie kolem Kaspického moře do jižní Evropy.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..