28.11.2022

Ivan za pultem. Zdroj: atomicivan.ru

Na festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti se uskuteční mezinárodní premiéra ruského filmu Atomový Ivan.

Mezinárodní premiéra filmového debutu nejmladšího operního režiséra v Rusku Vasilije Barchatova (29) Atomový Ivan se uskuteční v rámci festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti – nejvýznamnějšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice. Festival se letos koná již po osmatřicáté a jeho organizátorem je Asociace filmových klubů ČR.

Atomový Ivan je snímek o životě v malém městě u atomové elektrárny, kde žijí její zaměstnanci. Hlavními hrdiny filmu jsou cílevědomá Táňa (Julia Snigir) a talentovaný jaderný fyzik Ivan (Grigorij Dobrygin), který je do Táni zamilovaný. Po práci hrají Táňa s Ivanem divadlo v ochotnickém kroužku při jaderné elektrárně. Poklidnou hladinu života městečka rozvíří režisér Arkádij (Denis Suchanov), který má za úkol nazkoušet představení na zakázku vedení elektrárny, které tak chce oslavit výročí jejího uvedení do provozu. A všechno by šlo hladce, jen kdyby Arkádij uměl inscenovat i něco jiného než jen apokalyptické scény. Téma apokalypsy ovšem není na oslavu výročí jaderné elektrárny to pravé ořechové…

Artová komedie, která se natáčela zároveň ve dvou ruských jaderných elektrárnách, seznamuje diváky s životem lidí v těsném sousedství jaderné elektrárny. Režisér snímku Vasilij Barchatov o filmu Atomový Ivan řekl: „Dodnes si hodně lidí myslí, že jaderní vědci, kteří pracují na jaderných elektrárnách, jsou profesí postižení sebevrazi, kteří div že si nestrkají kousky plutonia holýma rukama do kapes. Ale já jsem chtěl ukázat, že v jaderných elektrárnách pracují zajímaví lidé s vlastním vnímáním světa, se svými osobními problémy a vlastním chápáním štěstí.“

Film byl natočen s podporou ruské státní korporace Rosatom.

Vasilij Barchatov je – přes svůj věk – jedním z nejpopulárnějších divadelních režisérů současného Ruska, je laureátem nejprestižnějšího divadelního ocenění Ruské federace nazvané Zlatá maska. Jedním z jeho prvních divadelních angažmá byla inscenace Deníku zmizelého Leoše Janáčka. V roce 2007 na scéně proslulého petrohradského Mariinského divadla s úspěchem uvedl Janáčkovu operu Jenůfa.

Herec Grigorij Dobrygin (26) získal v roce 2010 na Berlínském filmovém festivalu Stříbrného medvěda za roli ve filmu Jak jsem dopadl tohle léto.

Vasilij Barchatov, Grigorij Dobrygin a producentka Atomového Ivana Viktoria Gromik budou hosty Letní filmové školy a zúčastní se besedy o současném ruském filmu, která se uskuteční 27. července 2012.

„Jsme velice rádi, že se na programu festivalu objeví i film Atomový Ivan,“ říká dramaturgyně ruské sekce Letní filmové školy Veronika Markovičová. „Současné ruské festivalové filmy – to jsou většinou hodně závažné snímky se složitou dramaturgickou koncepcí. Lehká lyrická komedie Atomový Ivan, kterou Vasilij Barchatov natočil opravdu zdařile a s nadhledem v moderním stylu, bude výborně doplňovat obraz současného ruského filmu, který bude představen v rámci festivalu, a obohatí ho o inovativní barevné odstíny.“

Ruskou kinomatografii budou na Letní filmové škole v Uherském Hradišti reprezentovat i takové snímky jako Jelena Andreje Zvjaginceva, Topič Alexeje Balabanova, Jak jsem dopadl tohle léto Alexeje Popogrebského, Faust Alexandra Sokurova a další.

Promítání filmu Atomový Ivan v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti se uskuteční 24.července v kině Hvězda (začátek ve 20:30) a 26.července v kině Espace Dorleans (začátek ve 23:30). 27.července se v sále Reduta 2 (začátek ve 13:30) bude konat beseda na téma Aktuální stav ruské kinematografie a kultury.

Trailer k filmu můžete vidět například zde

Oficiální stránky filmu zde

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..