28.11.2022
Jihoukrajinská JE. Zdroj: ru.tsn.ua
V Jihoukrajinské JE pracují 3 reaktory VVER 1000. Zdroj: ru.tsn.ua

Podle některých ukrajinských analytiků jsou kořeny problémů s palivem americké firmy Westinghouse na Jihoukrajinské jaderné elektrárně (více zde) spíše politické: snaha státního podniku Energoatom o diverzifikaci dodavatelů za vlády Viktora Juščenka.

Takový názor vyslovil například ředitel poradenské společnosti Efektivní energetika Michail Vatagin: „Westinghouse se na ukrajinský trh dostal právě za vlády Juščenka. (…) Jedinou náplní této takzvané diverzifikace byla změna dodavatele paliva. To je velmi riskantní podnik, jehož samotná myšlenka je pochybná. Nevím o nikom, kromě Ukrajinců, kdo by takto řešil diverzifikaci.“. Vatagin rovněž nevylučuje personální změny v ukrajinských jaderných úřadech kvůli palivovému incidentu na Jihoukrajinské JE: „Nedaškovskij (Jurij Nedaškovskij, šéf Energoatomu, poznámka Atominfo.cz) už vede Energoatom 11 let. Jen se nad tímhle číslem zamyslete!“. Uvádí, že za tu dobu se už ze strany ukrajinské odborné a laické veřejnosti nashromáždil poměrně rozsáhlý seznam výhrad. „Vážné důvody pro změnu vedení byly v září 2009, když nastaly problémy na Rovněnské jadernéh elektrárně (při zkouškách třetího bloku se spustil bezpečnostní systém, který reaktor odstavil). Likvidace této nehody přišla na 100 milionů dolarů“.
Situace s palivem Westinghouse je jinak zatím patová. Výsledky práce odborné komise, která incident vyšetřuje, budou známy až v srpnu. Ukrajinským a ruským tiskem probíhají výtky směrem ke konstrukci amerických článků, které se v aktivní zóně deformují. Westinghouse na svou obranu tvrdí, že na vině jsou ukrajinští inženýři, kteří měli palivo poškodit při instalaci. Nezávislé zdroje (například šéf státního regulačního úřadu Michail Gašev) ani jednu možnost nevylučují.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..