27.11.2022
Odpor obcí kolem Horažďovic zůstává nezlomen. Zdroj: ČTK
Odpor obcí kolem Horažďovic zůstává nezlomen. Zdroj: ČTK

Všech 19 obcí na Horažďovicku ležících v blízkosti lokality Březový potok odmítlo souhlasit i jen s geologickým průzkumem pro stavbu úložiště jaderného odpadu ve svém sousedství. Učinily tak buď referendem nebo jednohlasným rozhodnutím zastupitelstva. Silný odpor potvrzuje také průzkum veřejného mínění CVVM, který zveřejnila Správa úložišť jaderného odpadu (SÚRAO).

„U nás je vůči tomu opravdu velký odpor, takže SÚRAO se údajně nebude do Pačejova zatím tlačit. Zastupitelstvo je jednotné, a to průzkum nepovolit. Ani jsme neumožnili SÚRAO dělat u nás nějaké besedy a žádná obec ani nechce peníze za průzkum,“ řekl starosta Pačejova Vladimír Smolík. Největší odpor z celé ČR je podle něj dán tím, že v oblasti velmi brzy vzniklo občanské sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme!, které má přes 5000 členů. Podle starosty Chanovic Petra Kláska všechny obce v tuto chvíli nepřijmou ani kompenzaci, ani nepovolí průzkum. „Neuděláme nikdy krok, který by vedl k úložišti,“ uvedl starosta Maňovic Miroslav Panuška. „Pokud by někdo povolil vrtat na svém pozemku, tak je tady na odstřel,“ uvedl Jan Benda ze sdružení.

S průzkumem na Březovém potoce by souhlasilo jen 17 procent oslovených obyvatel, jedno procento neví a zbytek je proti; navíc 53 pct oslovených lidí na Horažďovicku je rozhodně proti. Na otázky CVVM odpovídalo 300 místních obyvatel. Je to spolu s jihočeskou lokalitou Magdaléna, kde bylo proti 52 procent respondentů, nejsilnější odpor. Pouze v Březovém potoku nemá dle průzkumu nadpoloviční většina lidí povědomí o tom, že zákon obcím od loňska garantuje finanční příspěvky. Některé mohou získat až čtyři miliony korun ročně po dobu průzkumu, uvedl šéf SÚRAO Jan Prachař. „Po devíti letech SÚRAO nabízí jakési kompenzace. Ale to není systémové řešení, nevíme, co bude za rok,“ řekl Klásek. Obce podle něj nejsou rovnoprávnými partnery státu.

Průzkum by nejméně vadil lidem na Žďársku v lokalitě Kraví hora, kde mělo vstřícný postoj 76 procent oslovených, v jihočeském Lodhéřově – Čihadle (63 pct) a v lokalitě Horka u Budišova na Vysočině (53 pct). V ostatních převládá mezi lidmi nesouhlas.

Na otázku, zda by občané souhlasili s vlastní stavbou úložiště, bylo v lokalitě Březový potok rozhodně proti 83 procent lidí, opět nejvíce ze všech sedmi vytypovaných lokalit.

SÚRAO bude pokračovat v komunikaci ve všech lokalitách. Na druhou polovinu roku plánuje veřejné diskuse, dny otevřených dveří a exkurze na úložiště radioaktivních odpadů Richard u Litoměřic. Stavba, v níž se mají skladovat tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má mít půl kilometru pod zemí plochu asi 300 hektarů a na povrchu by zabrala 19 hektarů. Dvě finální lokality se mají stanovit v roce 2018, spuštění úložiště předpokládá SÚRAO v roce 2065. Kromě Březového potoka a Čertovky v Plzeňském kraji se zvažují lokality Čihadlo a Magdaléna na jihu Čech, Horka a Hrádek na Vysočině a Kraví hora na jihu Moravy.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Dnes mě oslovili přátelé z Rakouska zděšeni, jestli je pravda o uložišti uranového odpadu u nás na Moravě. Já jsem je ubezpečila, že to čeští občané v žádném případě nedopustí. Doufám,že to byla zbytečná obava, abych se nemusela stydět,že „čechům jde pouze o těžký byznys a ne o zdraví nás a našich dětí. Zdraví Renata

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..