30.11.2022
jaderná energie - Nové datum spuštění JE Búšehr na plný výkon: srpen 2012 - Nové bloky ve světě (bushehr plant) 1
Jaderná elektrárna Búšehr, první íránská a jedna z prvních na Blízkém Východě. Po 35 letech přišlo energetické spuštění – už vyrábí elektřinu. V budoucnu ji však nejspíš čeká mnoho problémů, nachází se v seismicky aktivní a navíc nepříliš prosperující oblasti.

Spuštění íránské jaderné elektrárny Búšehr na 100% výkonu je nově naplánováno na srpen letošního roku, oznámil to šéf společnosti Atomenergoprojekt, která je hlavním dodavatelem zařízení a technologií, Valerij Limarenko. Po několika odloženích spojených s technickými problémy (více například zde) tak ruské firmy mírně předbíhají původní plán, podle kterého mělo spuštění na plný výkon nastat někdy před koncem letošního roku.

Stavba první íránské jaderné elektrárny byla zahájena v roce 1974 německým koncernem Kraftwerk Union A.G. (dnes Siemens/KWU). Po Islámské revoluci však Němci ze země odešli a nechali Búšehr rozestavěný. Ruská a íránská vláda pak 25. srpna 1992 uzavřely dohodu, podle níž Rosatom měl elektrárnu dostavět s použitím zařízení a budovy, která zbyla po Siemensu. Stavba byla zahájena až v roce 2001 a dokončena před dvěma lety.

Fyzické spuštění JE Búšehr probíhalo pod kontrolou inspektorů MAAE od 21. srpna 2010, kdy bylo do aktivní zóny nainstalováno jaderné palivo. 8. května 2011 pak reaktor dosáhl kritického stavu. Technické problémy však způsobily několik odložení energetického spuštění (po kterém už elektrárna skutečně dodává do sítě energii).

Už několikrát proběhly tiskem spekulace o tom, že Islámská republika hodlá postavit ještě jednu jadernou elektrárnu, a pak, že chce zase jednat s ruskými dodavateli. Ruská strana se k tomu vyjádřila několikrát a většinou odmítavě.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..