jaderná energie - Nová částice je téměř určitě Higgsův boson! - Věda a jádro (atlas detector) 1
Detektor ATLAS (A Toroidal LHC Apparatus) je největším z detektorů na urychlovači LHC (délka 44 m a průměr 25 m), na experimentu ATLAS pracují i čeští vědci

Vědci z CERN prezentovali výsledky experimentů CMS a Atlas, které měly za úkol nalézt vytouženou částici, díky níž se stanou naše představy o stavbě hmoty jasnější. Prezentace proběhla v rámci konference ICHEP konané v australském Melbourne, kde vědci prezentovali předběžné výsledky z letošního roku. Obě výzkumné skupiny pozorovaly novou částici v rozmezí hmotností 125-126 GeV.

„V našich datech jsme našli známky nové částice, v hmotnostní oblasti kolem 126 GeV a pravděpodobnost, že se jedná o chybu je menší než jedna ku třem milionům, dosáhli jsme tedy požadované úrovně přesnosti 5 sigma (sigma značí rozptyl statistického rozdělení). Mimořádné parametry urychlovače LHC a detektoru ATLAS, spolu s velkým nasazením mnoha lidí nám umožnili dospět až k tomuto zlomovému okamžiku,“ prohlásila tisková mluvčí experimentu ATLAS Fabiola Gianotti. „Ovšem je přece jen potřeba ještě trochu času, než bude možné výsledky publikovat v odborném periodiku.“

„Výsledky jsou předběžné, ale onen signál na 125 GeV s přesností 5 sigma, který jsme zachytili, je velmi výrazný, vskutku je to nová částice.  Víme, že to musí být boson, je to tedy nejtěžší dosud objevená částice tohoto druhu,“ uvedl mluvčí experimentu CMS Joe Incandela. „Vodítka jsou velmi výrazná a právě proto musíme být velmi opatrní a pilní při ověřování.“

„Je těžké zachovat si chladnou hlavu s takovými výsledky na stole,“ řekl ředitel výzkumu v CERN Sergio Bertolucci. „Minulý rok jsme prohlásili, že letos buď najdeme novou částici s vlastnostmi Higgsova bosonu, nebo vyvrátíme její existenci. S nezbytnou dávkou opatrnosti si troufám říct, že právě teď jsme na té křižovatce, další pozorování vlastností této nové částice nám řeknou, co jsme to vlastně objevili.“

Data prezentovaná ve středu na sobě stále mají nálepku „předběžné“, pochází z experimentů provedených v roce 2011 a v prvních měsících letošního roku. Letošní data jsou stále v procesu analýzy. Očekává se, že k publikaci zveřejněných výsledků v odborném periodiku dojde na konci července. K dalšímu zpřesnění výsledků pak dojde na podzim, až budou dokončeny další experimenty na detektorech ATLAS a CMS.

Před vědci nyní stojí mimořádný úkol, zjistit jaká je skutečná podstata nově nalezené částice a její význam pro naše poznání vesmíru.  Bude mít skutečně vlastnosti, které na základě Standardního modelu očekáváme, a stane se posledním dílem velké skládačky? Nebo bude něčím mnohem zajímavějším? Standardní model popisuje veškerou hmotu, kterou vidíme a ze které jsme složeni, její stavební jednotky a interakce mezi nimi. To jsou ale jen 4% vesmíru a případná exotičtější varianta Higgsova bosonu by mohla být bránou k pochopení, jak funguje těch zbylých 96%.

„Dospěli jsme k milníku v cestě za porozuměním přírodě,“ prohlásil generální ředitel CERN Rolf Heuer. „Objev částice, která je shoduje s naší představou o Higssove bosonu nás nutí provádět mnohem podrobnější statistiku, která bude muset osvětlit vlastnosti této části a možná jen tak mimochodem najdeme odpovědi i na jiná tajemství vesmíru.“

Skutečné potvrzení, že nová částice je ten „pravý“ Higgsův boson si ještě vyžádá řádnou dávku času a dat. Ale ať už bude podoba Higgsova bosonu jakákoliv, bude tento objev „obrovský skok pro lidstvo“.

Zdroj: CERN press office

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..