jaderná energie - Nová americká elektrárenská společnost Duke plánuje stavbu tří jaderných elektráren - Nové bloky ve světě (OconeeNuke35yrs4 t607) 1
Jedna z elektráren, kterou provozuje nová korporace Duke je Oconee. V této elektrárně od sedmdesátých let vyrábí elektřinu tři reaktory o výkonu 846 MW, díky nedávno prodloužené licenci mohou reaktory pracovat až do roku 2034. Zdroj: Duke energy

Nová korporace, která vznikla spojením společností Duke Energy a Progress Energy plánuje nové elektrárny na východním pobřeží USA – v Severní Karolíně, Jižní Karolíně a na Floridě.

Podle představitelů Duke se ale elektrárny, z nichž jedna leží nedaleko Gaffney na severu Jižní Karolíny a druhá u města Raleigh v Severní Karolíně, nezačnou stavět, dokud nebude dořešeno financování a všechna povolení.

Společnosti Duke z města Charlotte a Pogress z Raleigh v pondělí překročily poslední regulační překážku a sv

ým spojením vytvořili největší regulovanou elektrárenskou společnost v USA s téměř sedmi miliony odběratelů v šesti státech.

Obě společnosti už mají povolení ke spojení od federální regulační komise i od komise Severní Karolíny, úředníci z Jižní Karolíny schválili potřebné dokumenty v pondělí a cesta k obchodní fúzi je tedy volná.

Jedním z hlavních důvodů k akvizici podle mluvčího Duke Toma Williamse bylo to, že pro novou větší společnost bude snazší prosadit stavbu jaderných elektráren.

„Nové elektrárny ale samozřejmě budou postaveny s patřičným souhlasem regulačních orgánů,“ řekl Williams investorům.  V otázce financování je podle Williamse lepší a levnější pokrýt náklady průběžně během stavby, než se spoléhat na těžkopádné daňové mechanismy.

Tom Clements, ředitel pro politiku nešíření z „Aliance pro jadernou zodpovědnost“ oznámil, že se již formuje názorová opozice, která chce proti novým elektrárnám vznést stížnost.

Clements také očekává, že nová společnost odloží nebo úplně opustí některé plány na stavbu jaderných elektráren, původně zamýšlených pod křídly Duke nebo Progress.

„Současná politika levného plynu a snižování spotřeby elektrické energie nehraje plánům na tři nové elektrárny do karet,“ dodal Clemets.

Dále prohlásil, že zpoždění oproti plánu a růst nákladů při stavbě dvou jiných elektráren (jedna z nich je nedaleko Columbie, staví ji South Carolina Electric & Gas a druhá blízko města Agusta v Georgii budovaná společností Southern Co.) by měly energetické korporace přimět k zamyšlení.

Duke a Progress zatím provozují sedm jaderných elektráren – jednu na Floridě a zbylých šest v „Karolínách“, největší z nich je Oconee se třemi reaktory, která leží na břehu jezera Keowee.

Obě společnosti podepsaly samostatně dohody o stavbě dalších tří elektráren s Národní regulační komisí, mezi novými elektrárnami je i jedna se dvěma bloky – elektrárna  Lee nedaleko města Gaffney.

Nová společnost se bude jmenovat Duke Energy a jejím sídlem zůstane Charlotte. Bude působit na většině území Severní Karolíny, v centrální části Indiany a Floridy a ještě na malé části území Ohia a Kentucky. V Jižní Karolíně bude společnost produkovat elektřinu pro 730 000 drobných spotřebitelů v regionech Upsatate a Pee Dee.

Dukes Scott, výkonný ředitel Regulačního úřadu v Jižní Karolíně, což je státní organizace zodpovědná za ochranu veřejného zájmu v otázce energetiky, oznámil, že daňoví poplatníci v tomto americkém státě díky zásahu úřadu do plánované fúze společností ušetří 198 milionů dolarů. Úspory vzniknou především díky nižší spotřebě paliva v důsledku koordinace činností obou firem v Jižní Karolíně.

Zdroj:  GreenvilleOnline.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..