jaderná energie - Německá produkce obnovitelné energie vzrostla o 19.5 pct - Životní prostředí (vetrnenapobrezi) 1
Německo musí po rozhodnutí odstoupit od jádra stavět větrné elektrárny doslova všude – i na pevninském šelfu. Jiná země se slabší ekonomikou by takto masivně dotované energetické zdroje asi podporovat nemohla.

Produkce elektrické energie z vysoce dotovaných obnovitelných zdrojů v Německu vzrostla v prvním pololetí meziročně o 19,5 procenta na rekordních 67,9 miliardy kilowatthodin. Podíl „zelené“ energie na celkové energetické produkci stoupl na 25 procent z loňských 21 procent, oznámilo dnes německé energetické sdružení BDEW.
Nejvíce k produkci obnovitelné energie přispívá vítr, jehož podíl na celkové výrobě elektřiny dosáhl 9,2 procenta. Biomasa se podílela 5,7 procenta a solární technologie 5,3 procenta. Nejvíce vzrostla produkce ze solárních zařízení, která se zvýšila o téměř 50 procent.
Německo je lídrem v produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 chce jejich podíl zvýšit na 35 procent. Odvrácenou stránkou jsou ale jejich vysoké náklady, které doléhají na spotřebitele a kvůli systému dlouhodobě zaručených vysokých výkupních cen je budou finančně zatěžovat nejméně další dvě desetiletí. Rozvoj obnovitelných zdrojů tak naráží nejen na ekonomické a technické potíže, ale už i na sociální limity. Konzervativní vláda proto podporu těmto zdrojům v poslední době výrazně omezuje.
Globální konzultační společnost McKinsey v květnu odhadla, že za přesun k obnovitelným zdrojům, které mají nahradit rušenou jadernou energii, zaplatí Němci za deset let do roku 2020 celkem 175 miliard eur (4,4 bilionu Kč). Jejich roční příplatek za „zelenou energii“ se z loňského úhrnu 13,5 miliardy eur dostane v roce 2020 na 21,5 miliardy eur, což je v přepočtu na hlavu asi 6750 Kč za rok.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..