30.11.2022
jaderná energie - Litva v říjnu provede referendum o stavbě nové jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (ignalina) 1
Nová jaderná elektrárna Visaginas se má stát tím, čím kdysi byla Ignalina – největší výrobnou energie široko daleko, která pokryje velkou část poptávky v celém Pobaltí.

Litevský parlament na pondělní (16.7.2012) mimořádné schůzi rozhodl o vyhlášení referenda, které má s definitivní platností vyřešit, zda stavba nové jaderné elektrárny ve Visaginasu bude zahájena nebo ne. Hlas lidu má rozhodnout, přestože už na jaře podepsali litevští poslanci zákony, které stavbu právně umožnily (více zde). Na žádost 55 zastupitelů však předsedkyně parlamentu Irena Degutene svolala mimořádné zasedání. Hlavními zastánci a iniciátory hlasování o referendu byla frakce Křesťanské strany.
Referendum bude ovšem pouze konzultační a parlament k ničemu nezavazuje. Pro jeho uskutečnění hlasovalo 62 poslanců, 39 bylo proti a 18 se zdrželo. Zastánci všelidového hlasování argumentovali tím, že obyvatelé Litvy by se sami měli rozhodnout, zda potřebují novou elektrárnu a zda jsou ochotni na sebe přijmout všechny závazky se stavbou související (například mezinárodní půjčky). Podle iniciátorů referenda by také určitě nemělo být pouze konzultační, protože litevský lid má právo o takové otázce rozhodnout sám, ne poslanci nebo vláda.
Argumenty odpůrců referenda zněly o něco přesvědčivěji: „Sešli jsme se tu a diskutujeme, zda máme vyhlásit referendum, to znamená, že zřejmě tento problém (zda je nutné stavět novou jadernou elektrárnu) nedokážeme vyřešit sami. Přitom jsme všichni studovali materiály, které se k jaderné elektrárně vztahují, a chceme přeložit veškerou zodpovědnost na řádné občany, kteří o ní jen občas něco zaslechnou“, uvedl například Julius Vesjalka, člen strany Pořádek a Spravedlnost.
Litva plánuje stavbu nové jaderné elektrárny Visaginas společně s Lotyšskem a Estonskem, nedaleko uzavřené Ignalinské elektrárny, jejíž provoz byl ukončen 31. prosince 2009 jako jedna z podmínek vstupu země do Evropské unie. Podle plánů má být první beton zalit v polovině roku 2016 a provoz by měl být zahájen v letech 2020-2021. Litevská vláda zatím podepsala dohodu o výstavbě s japonským koncernem Hitachi.

Zdroj: atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..