jaderná energie - Kuba: Poroste využití jádra, uhelné elektrárny se časem odstaví - V Česku (vedeni) 1
Ministerstvo průmyslu a obchodu je nyní v roli barmana, který se snaží připravit „energetický koktejl“ tak, aby chutnal všem, některým lidem ale není příliš po chuti uran, jiným zase vítr a slunce. Zdroj: The option specialist

Aktualizovaná státní energetická koncepce počítá v příštích letech s větším využitím jaderné energie a postupným uzavíráním dožívajících uhelných elektráren. Další rozvoj obnovitelných zdrojů bude bez významné finanční podpory státu. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Koncepce má podle Kuby přispět k modernizaci zastaralé energetické infrastruktury v Česku a zajistit bezpečnost energetických dodávek. Důležité je podle ministra také to, aby díky koncepci měli čeští spotřebitelé a průmysl elektřinu a teplo za přijatelné ceny.
Využití jádra vzroste po dostavbě dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Využití jaderného paliva má ze současných 16 procent v energetickém mixu vzrůst na 30 až 35 procent v roce 2040. Naopak u hnědého uhlí chce Kuba, aby bylo více využíváno v teplárnách. Podíl tuhých paliv má v mixu klesnout ze 40 procent na 12 až 17 procent. Využití plynu vzroste z 18 procent na 20 až 25 procent.
Otázku prolomení těžebních limitů uhlí koncepce konkrétně neřeší. „Do roku 2035 vystačí Česká republika s uhlím bez prolomení těžebních limitů,“ řekl Kuba. Podle něj bude však nutné o limitech rozhodnout kolem roku 2020 a případně jasně stanovit, kam bude vytěžené uhlí směřovat. Do té doby musí být uhlí spalováno účinněji, podotkl ministr. U malých domácích kotlů má být uhlí postupně úplně nahrazeno elektřinou, plynem a obnovitelnými zdroji.
Finanční podporu obnovitelných zdrojů chce po roce 2014 Kuba významně omezit. Podpora státu má být podle něj směřována například do zjednodušení povolovacích procesů u obnovitelných zdrojů či dostupnosti kapacity v síti pro tyto zdroje. Prostor však stále vidí pro malé solární zdroje na střechách domů a pro biomasu, které by měly být na trhu konkurenceschopné.
Podle Jana Rovenského z ekologického hnutí Greenpeace je potenciál pro využití obnovitelných zdrojů v Česku mnohem vyšší, než očekává ministerstvo. Kuba ale zdůraznil, že další rozvoj obnovitelných zdrojů musí být ekonomicky udržitelný.
Koncepce zároveň počítá s tím, že konečná cena elektřiny bude ze současných zhruba 3500 Kč za megawatthodinu postupně z různých důvodů růst až na téměř 4500 Kč/MWh v roce 2040. Do cen se například promítnou investice do elektrizační soustavy.
Rovenský také kritizuje záměr zvyšovat využití jaderné energie. „Podle našich propočtů bychom se v budoucnu mohli obejít bez uhlí i bez jádra,“ řekl ČTK. Mnohem více by podle něj stát měl podporovat energetické úspory.
Podle Kuby bude koncepce spojena s řadou legislativních změn, které zavedou plánované změny do praxe. „Naše aktualizace obsahuje téměř stovku konkrétních legislativních, procesních, administrativních a technických nástrojů a opatření s vymezením odpovědného resortu a termínu realizace,“ dodal ministr.
Aktualizovaná státní energetická koncepce má stanovit vývoj v české energetice zhruba do roku 2040. Kuba chce dokument předložit vládě na konci srpna společně se surovinovou koncepcí. Nyní dokument míří do meziresortního připomínkového řízení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..