jaderná energie - Jihočeské obce jsou proti úložišti jaderného odpadu - Back-end (uloziste) 1
Schéma hlubinného uložiště – bude podobné nakonec stát v Lodhéřově?

Jihočeské obce Lodhéřov a Deštná, poblíž kterých leží jedna z možných lokalit pro vybudování úložiště jaderného odpadu Čihadlo, se ohradily proti výsledkům průzkumu zveřejněném Správou úložišť jaderného odpadu (SÚRAO). Podle něj má prý většina místních vstřícný postoj ke geologickému průzkumu pro stavbu skladu. Dnes o tom informovala Česká televize.
V obou obcích žije kolem tisícovky lidí a většina z nich v referendu před osmi lety budování úložiště odmítla. Podle SÚRAO se postoj místních mezitím změnil, způsobily to prý slíbené kompenzace, uvedla ČT. Obce však tyto kompenzace odmítly. „V roce 2004 proběhlo referendum, které hovořilo jednoznačně. Nemyslím, že by SÚRAO tady dělalo takovou informační kampaň, aby lidi změnili názor,“ řekl ČT starosta Deštné David Šašek (ODS).
Podle Terezy Bečvaříkové ze SÚRAO se výsledky výzkumu veřejného mínění týkají lokality jako celku, nikoli jednotlivých obcí. „Je tedy možné, že názor celé lokality se může trochu lišit od názoru jednotlivých obcí,“ řekla ČT. Za obce se postavil i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), který prohlásil, že kraj zásadně odmítá stavbu nebo vůbec přípravné práce na stavbu hlubinného úložiště.
Podle průzkumu by přípravné práce pro stavbu úložiště nejméně vadily lidem na Žďársku v lokalitě Kraví hora, kde prý mělo vstřícný postoj 76 procent oslovených, v jihočeském Lodhéřově – Čihadle (63 pct) a v lokalitě Horka u Budišova na Vysočině (53 pct). Celkem má SÚRAO vytipováno sedm vhodných lokalit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..