30.11.2022
jaderná energie - Jaderná elektrárna ve Spojených arabských emirátech je na cestě k realizaci - Nové bloky ve světě (barakahnuclear) 1
Barakah bude vůbec první jadernou elektrárnou na Arabském poloostrově. Zdroj: Arabian business

Bezpečnostní regulátor Spojených arabských emirátů (SAE) vydal povolení k výstavbě první jaderné elektrárny v této zemi. Otevřela se tím cesta pro započetí stavby reaktorů Barakah 1 a 2 v plném rozsahu.
Rozhodnutí vydat stavební povolení společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) učinila správní rada Federálního úřadu pro jadernou regulaci (FANR) na schůzi dne 17. července 2012, a oficiálně to oznámila hned den poté. Enec žádal o povolení k výstavbě elektrárny Barakah v prosinci 2010. Vydání licence přichází jen několik hodin poté, co agentura pro životní prostředí Abu Dhabi (EAD) dala k projektu souhlas.

Braka se změnila na Barakah

Když SAE v dubnu 2010 oznámily, jaké místo si pro svou první jadernou elektrárnu vybraly, bylo zmiňováno pod názvem Braka. Během posledních několika měsíců se nicméně čím dál častěji objevovalo jméno Barakah. S vydáním povolení k výstavbě bylo nyní oficiálně potvrzeno jméno Barakah.

Místo Barakah se nachází ve velmi řídce osídlené oblasti 53 kilometrů od Ruwais a v těsné blízkosti hranic se Saudskou Arábií. Leží blíže k Dauhá, hlavnímu městu Kataru, než k Abu Dhabi, které leží asi 240 kilometrů východně. Dubaj je o dalších 150 kilometrů dále podél pobřeží.

Na základě licence získal Enec povolení dovézt do SAE zařízení a technologii výhradně pro výstavbu reaktorů 1 a 2 elektrárny Barakah, které jsou konstruovány podle korejského designu APR-1400.
Ve fázi výstavby bude FANR provádět inspekce, aby prověřil, že činnosti Enec jsou v souladu s předpisy a licenčními podmínkami. Před skutečným spuštěním reaktorů má Enec za povinnost žádat FANR o další samostatné povolení.
Generální ředital FANR William Travers řekl, „Náš komplexní přezkum žádosti o povolení k výstavbě provádělo více než 200 technických odborníků po dobu 18 měsíců. Hodnotitelé zkoumali předloženou žádost Enec ve světle všech potřebných témat, jako vhodnost navrženého místa, návrh zařízení, bezpečnostní analýza, systémy managementu a zabezpečení jakosti ve stavebnictví, bezpečnostní měření radiace, fyzická ochrana a zabezpečení. Bylo zajištěno, aby byly všechny platné technické a právní požadavky splněny.“
Travers dodal: „V následující fázi, během samotné stavby a během našeho dohledu nad prováděním čehokoli, co se týká provozní licence, budeme nadále sledovat, zda je jaderná energie v SAE užívána bezpečně, spolehlivě a pouze pro mírové účely.“
Generální ředitel Enec Mohamed Al Hammadi poznamenal: „Nyní mobilizujeme náš tým, aby pokročil k další fázi činnosti v rámci naší nové licence, která započne naléváním bezpečnostního betonu pro reaktor Barakah 1. Bude to značit další významný úspěch programu Enec v rámci naší mise dodat bezpečnou, čistou, spolehlivou a účinnou jadernou energii SAE do roku 2017.“
Přípravné zemní práce pro elektrárnu Barakah jsou již v plném proudu. FANR a EAD k tomu vydaly omezené stavební povolení Enecu v červenci 2010. Společnost získala povolení nalít na dno výkopu tenkou vrstvu betonu, aby se vytvořil hladký plochý povrch, připravený pro zavedení betonového základu. Nalití spodní vrstvy těžkého betonu, které se často říká „první beton“, je obecně považováno za bod, od něhož lze reaktor oficiálně kvalifikovat jako „ve výstavbě“, a k němuž nemůže dojít dříve, než je uděleno plné povolení k výstavbě. Enec už dříve prohlásil, že očekává, že se první beton v Barakah bude lít v listopadu.
V prosinci 2009 Enec uzavřel dohodu o výši 20 miliard dolarů, v níž vybral korejské konsorcium vedené společností Korea Electric Power (Kepco) a požádal ji, aby postavila čtyři APR-1400 reaktory, z nichž první by měl být spuštěn (online) v roce 2017.
FANR poznamenal, že podle údajů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, je SAE prvním „nováčkem“, kterému byla udělena licence k výstavbě své první jaderné elektrárny, za posledních 31 let. Tehdy, v roce 1981, se totiž v podobné roli ocitla Čína.

Zdroj: World nuclear news

O autorovi

admin

1 Comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..