28.11.2022
jaderná energie - E15: Česko si pořídí rezervy jaderného paliva až na pět let - V Česku (Nuclear fuel pellets) 1
Česká republika má zásoby ropy na několik měsíců, nyní se k této strategické surovině připojí i jaderné palivo. Zdroj: Wiki

Česká republika si vytvoří zásoby paliva pro jaderné elektrárny na čtyři až pět let, aby se pojistila proti případnému výpadku dodávek a posílila tak svou energetickou bezpečnost. Investice do strategických rezerv vyjde na zhruba tři miliardy korun při množství paliva na čtyři roky. Dnešnímu vydání E15 to řekl ministr průmyslu obchodu Martin Kuba (ODS).
Česko má státní strategické rezervy ropy, ale nikoli plynu a jaderného paliva. Kuba E15 potvrdil, že závazek ohledně paliva bude součástí chystané energetické koncepce, kterou chce jeho úřad schválit do konce srpna. „Pokud chceme výhledově posílit podíl elektřiny vyrobené z jádra na 55 procent, logicky musíme mít určitou zásobu,“ řekl E15 Kuba.
Kuba dodal, že vytvářením rezerv má být zpočátku pověřen provozovatel jaderných elektráren – společnost ČEZ, která si dosud pořizovala palivo jen na jeden rok dopředu. V budoucnu by tuto roli mohla převzít Správa státních hmotných rezerv, uvedla E15.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..