jaderná energie - Belgie o deset let prodlouží provoz svého nejstaršího reaktoru - Ve světě (tihange) 1
Jaderná elektrárna Tihange. Zdroj: http://weetlogs.scilogs.be

Belgie o deset let prodlouží provoz svého nejstaršího jaderného reaktoru. Vláda ve středu schválila, že reaktor elektrárny Tihange u Lutychu, který vyrábí elektřinu od roku 1975, bude fungovat až do roku 2025. Původní plány předpokládaly jeho odstavení v roce 2015, napsala agentura DPA.

Odstavení reaktoru 1 elektrárny Tihange bylo součástí belgického plánu na odklon od jádra, který schválil v roce 2011 předchozí kabinet. Vláda tehdy plánovala, že do roku 2025 zavře všechny jaderné elektrárny a jejich výkon, který v současnosti pokrývá 52 procent produkce elektřiny v zemi, nahradí jinými zdroji.

Kabinet premiéra Elia Di Rupa však nyní plánované zavření elektrárny v Tihange přehodnotil. Vláda se totiž obává, že by to především v zimním obdobím mohlo vést k nedostatku elektřiny. „Vláda zvolila bezpečnost,“ řekl Di Rupo.

Belgie celkem provozuje sedm jaderných reaktorů, které zajišťují zemi více než polovinu její produkce elektřiny. V budoucnosti se chce země zaměřit ve větší míře na využívání větrných elektráren, zejména prostřednictvím větrných parků u Severního moře.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..