jaderná energie - Argentina zvažuje francouzský reaktor Atmea 1 - Nové bloky ve světě (Atmea 1) 1
Francouzský reaktor Atmea-1. Zdroj: http://www.sfenjg.org/

Společnost Nucleoeléctrica Argentina (NA-SA) předběžně zvolila návrh reaktoru Atmea1 jako jednu z možností pro stavbu třetího reaktoru jaderné elektrárny Atucha.

Nucleoeléctrica informovala společnost Atmea, že jejich typ reaktoru byl předběžně vybrán pro blok Atucha 3. „Tím, že NA-SA předběžně vybrala technologii Atmea1, potvrdila, že reaktor Atmea1 je plně kvalifikovaný a schopný splnit nejpřísnější bezpečnostní požadavky a nároky NA-SA,“ řekla Atmea. Toto konsorcium bylo založeno v roce 2007 dvěma společnostmi, které v něm mají stejný podíl – Areva a Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Zabývá se navrhováním, lincencováním, certifikací, marketingem, prodejem, stavbou a uváděním do provozu jaderných ostrovů, které se instalují v jaderných elektrárnách. Jaderný ostrov je označení pro reaktor, chladicí systém a zařízení na výrobu páry.

Reaktor, který je nabízen pro tento jaderný ostrov, typ Atmea1, je tlakovodní reaktor o výkonu 1100 MWe, který kombinuje technologii obou společností. Konstrukce nabízí dlouhou životnost, rychlou výměnu paliva a schopnost podle aktuální zátěže upravit výkon o 5% za minutu. Bezpečnostní prvky Atmea1 obsahují jak pasivní, tak aktivní systémy včetně „pasti na jádro“, která zachytí aktivní zónu v případě jejího roztavení.

V současné době má Argentina v provozu dva jaderné reaktory, jeden v Atucha a druhý v Embalse. Další blok v Atucha se blíží k dokončení. Práce začaly v roce 1981, ale v devadesátých letech byly pozastaveny kvůli nedostatku prostředků. V roce 2006 byly opět zahájeny. Všechny argentinské bloky používají tlakovodní těžkovodní reaktory (PHWR). V Embalse je instalován Candu-6 s výkonem 600 MWe, zatímco v Atucha jsou modely značky Siemens.

Plány argentinské vlády požadují stavbu čtvrtého reaktoru. Studie realizovatelnosti projektu už proběhla. V červenci roku 2007 Nucleoeléctrica podepsala dohodu s Atomic Energy of Canada Ltd. (AECL) o uzavření smlouvy a podmínkách projektu pro stavbu vylepšeného reaktoru Candu-6 s výkonem 740 MWe a také o dokončení Atucha 2. Dodavatel dalšího reaktoru Candu-6 s výkonem 740 MWe není jistý. Ve hře jsou společnosti z Francie, Ruska, Japonska, Jižní Korey, Číny a USA. Konečné rozhodnutí ohledně Atucha 3 padne až po dokončení Atucha 2, která se má spustit příští rok.

Tento rok také oznámila Jordánská komise pro atomovou energii (Jordan Atomic Energy Commission – JAEC), že zúžila výběr dodavatelů první jaderné elektrárny v zemi na dvě společnosti: ruský AtomStrojExport a konsorcium Atmea. Tyto dvě společnosti nejlépe splňují požadavky Jordánska.

V únoru francouzský úřad pro jadernou bezpečnost Autorité De Sûreté Nucléaire (ASN) dal předběžnou homologaci konstrukci reaktoru Atmea1, což je důležitý krok k prokázání schopnosti reaktoru získat licenci.

Prezident společnosti Atmea Philippe Namy okomentoval volbu Atmea s odvoláním na francouzské úřady: „Potom, co v květnu Jordánsko předběžně vybralo reaktor Atmea1 a francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) nedávno kladně ohodnotil jeho bezpečnost, rozhodnutí NA-SA znovu potvrzuje důvěru, která je vkládána do konstrukce Atmea1.“ Dále dodal: „Jsem si jistý, že návrh splní přísné požadavky Argentiny.“

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..