jaderná energie - Vattenfall versus Německo - Back-end (Kruemmel2 BGZ Heima 980805b) 1
Jaderná elektrárna Krümmel, jedna z těch ve kterých má Vattenfall většinový podíl, leží na severu země nedaleko Hamburku a podle rozhodnutí vlády patří mezi ty, které po loňském březnu už nikdy elektřinu vyrábět nebudou. Zdroj: Wiki

Švédská elektrárenská společnost Vattenfall podala žalobu na německou vládu k mezinárodní arbitrážní komisi. Stalo se tak rok poté, co se Německo vzdalo jádra.

Rozhodnutí v tomto sporu provede nezávislý orgán, Mezinárodní centrum pro řešení investičních sporů (ICSID), který byl založen v roce 1965 Světovou bankou. Dohodu o založení této instituce podepsalo tehdy 143 zemí.

Z tohoto kroku je zřejmé, že energetické společnosti se nehodlají vzdát svého kapitálu v zapovězené oblasti německé energetiky. Po loňských událostech ve Fukušimě se Německo rozhodlo okamžitě uzavřít osm reaktorů a zbylých devět musí být odstaveno v nejbližších letech. Německé elektrárenské společnosti musí navíc i nadále platit daň z jaderného paliva, navzdory slibům vlády.

Společnosti EOn a RWE u soudu napadly toto zdanění a byly úspěšné, ovšem vzhledem k vládnímu odvolání je věc stále otevřená. Pozorovatelé očekávají, že záležitost se vyřeší teprve až se dostane k Evropskému soudnímu dvoru.

Vattenfall, který patří švédskému království, se ubírá jinou cestou. Tato společnost nikdy nemusela přímo platit daň z paliva ani v jedné ze tří jaderných elektráren, ve kterých drží podíl. Švédové ale u soudu protestují proti zrušení oprávnění vyrábět elektřinu v elektrárnách Brunsbüttel a Krümmel.

Vattenfall již dříve oznámil, že očekává plnou náhradu vzniklých škod, které mají podle něj hodnotu 1,5 miliardy dolarů jen za první polovinu roku 2011.

Zbylá elektrárenská společnost postižená kroky německé vlády – EnBW, je ze 45% vlastněna vládou (v současnosti Zelení) spolkové země Badensko-Württembersko. Tato společnost se nepřipojila k protestům ostatních ani v otázce palivové daně, ani náhrad škod způsobených předčasným odstavením elektráren.

Rok poté

Celonárodní shoda v otázce německého odstoupení od jaderné energetiky byla postavena na falešných slibech, říká šéfka Německé nukleární společnosti Astrid Petersen.

U příležitostí ročního výročí kroků, které podnikla kancléřka Merkelová, dodává: „Ještě pořád není žádný skutečný časový plán, který by stanovil kdy a jakým způsobem se nahradí ztracený výkon uzavřených jaderných elektráren.“

Merkelová nedávno řešením této otázky pověřila Petera Altmaiera, který byl jmenován novým ministrem energetiky.

 

Zdroj:  World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..