Jihoukrajinská JE. Zdroj: ru.tsn.ua
Jihoukrajinská JE. Zdroj: ru.tsn.ua

Ukrajinští provozovatelé se rozhodli vyndat všechny palivové články z aktivních zón na druhém a třetím bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny. Důvodem jsou údajně anomálie při provozu reaktorů. Oznámil to místopředseda státního regulačního jaderného úřadu Michail Gašev.

Palivo na druhém a třetím bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárně pochází z druhé strany oceánu – od amerického Wesinghouse. Provozovatel elektrárny, státní společnost Energoatom, přešla z ruských článků na americké v letech 2010-2011 podle smlouvy, kterou s Američany uzavřela v roce 2008.

Gašev uvedl, že u paliva, naloženého do aktivní zóny před dvěma lety, bylo zjištěno poškození distanční mřížky. „Při vykládání paliva našli (pracovníci elektrárny) poškození distanční mřížky. Zřídili proto mezioborový výbor, který rozhodl o úplném odstranění jak ruského, tak amerického paliva z aktivní zóny do té doby, než budou vyšetřeny všechny okolnosti, které k němu mohly vést“, řekl inspektor a uvedl, že při vykládání článků projdou deaktivací a detailní fotodokumentací. Poškození distančních mřížek bylo poprvé zjištěno na třetím bloku elektrárny, později i na druhém.

Po vyložení projdou články testováním, které bude mít na starosti tým složený ze zástupců všech tří stran – regulačního úřadu, provozovatele a výrobce paliva. Podle Gaševa to potrvá do začátku srpna. Uvedl také, že poškození distanční mřížky není kritickou poruchou, podle přijatých bezpečnostních standardů to ale je anomálie, která vyžaduje zvýšenou pozornost při provozu a detailní rozbor.

Problémy s americkým (nutno ovšem říci, že ani jeden z velkých výrobců jaderných článků v tomto směru není zcela bez hříchu) palivem měli i Češi – články na JE Temelín se po několika letech provozu začaly kroutit a deformovat více, než je obvyklé. V roce 2010 pak ve výběrovém řízení na nového dodavatele zvítězil ruský TVEL. Gašev uvedl, že na ukrajinské elektrárně by mohlo jít o podobný problém: „Mohlo se stát, že distanční mřížka byla poškozena při nakládání článků do aktivní zóny, k takovým věcem dochází, ale i v tom případě by celá záležitost měla být řádně prošetřena. (…) Nicméně úplné vyložení aktivní zóny může svědčit o vážnějším problému, například geometrické deformaci, podobné té, ke které došlo na české jaderné elektrárně Temelín“.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..