Tokyo se opět stálo jevištěm protestů, tentokrát Japonci vyjádřili svůj odpor k jádru přímo u sídla premiéra. Zdroj: New York Times
Tokyo se opět stálo jevištěm protestů, tentokrát Japonci vyjádřili svůj odpor k jádru přímo u sídla premiéra. Zdroj: New York Times

Více než 15.000 demonstrantů dnes zablokovalo ulice v metropoli Tokiu kolem úřadu japonského premiéra na protest proti záměru vlády obnovit provoz několika jaderných reaktorů v zemi. Po havárii jaderné elektrárny Fukušima, již poškodilo loni v březnu zemětřesení následované cunami, jsou všechny (více než 50) nukleární reaktory v Zemi vycházejícího Slunce mimo provoz.

Manifestanti, mezi nimiž byly i matky s dětmi a senioři, tloukli pod okny úřadu do bubnů a skandovali protivládní hesla. Na průběh demonstrace dohlížely pořádkové síly, ale akce se obešla bez incidentů.

Japonská vláda se rozhodla, že v červenci obnoví provoz dvou reaktorů v Ohi, aby zabránila výpadkům v dodávkách elektřiny v létě, kdy především kvůli užívání klimatizace výrazně roste spotřeba energie. Otevření dalších reaktorů má následovat.

To se ale střetává s ostrým odporem části laické i odborné veřejnosti. Před spuštěním reaktorů v Ohi varovali například i dva japonští seizmologové, podle nichž by případné zemětřesení v jejich blízkosti mohlo být nebezpečné kvůli velké blízkosti tektonického zlomu.

Na jaře 2011 zemětřesení následované cunami způsobilo ve Fukušimě největší nukleární katastrofu od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986. Po loňském neštěstí, které bylo provázeno rozsáhlým únikem radiace, byl postupně zastavován provoz všech japonských jaderných elektráren kvůli bezpečnostním prověrkám. I když byla při kontrole příslušná elektrárna shledána bezpečnou, do provozu znovu uvedena nebyla.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..