jaderná energie - Rosatom v čele žebříčku inovací mezi společnostmi se státním podílem - Zprávy (rosatom 1) 1
Rosatom je poněkud větší obdobou ČEZu, dá se přirovnat například k francouzské Arevě. Obrovská státní (v budoucnu ale ruská vláda nevylučuje částečnou privatizaci) korporace vládne ruskému jadernému průmyslu.

Rosatom, RusHydro a FSK EES se ocitly v čele ratingu projektů inovativního rozvoje ruských firem se státním podílem. Oznámila to sama státní korporace. Výsledky žebříčku, připravené agenturou Expert RA, byly vyhlášeny na fóru Ruské inovace v Moskvě.

Generální ředitel ratingové agentury Dmitrij Grišankov oznámil, že ze 48 společností, které měly za úkol představit své projekty inovativního rozvoje, se expertům podařilo prostudovat projekty pouze 16 z nich. A jenom deset společností skutečně podpořilo plány do budoucna strategií inovativního rozvoje, dodal Grišankov. Zároveň zdůraznil, že jediný Rosatom má plán inovativního rozvoje dlouhodobý, vypracovaný na 20 let dopředu.

Ukazatele, obsažené v projektech, byly rozčleněny do pěti bloků – řízení inovativních činností, rozsah a struktura výzkumné činnosti, technologické vedení, řízení znalostí a efektivita výrobních procesů. Kvalita každého z ukazatelů byla hodnocena na pětibodové stupnici.

První místo tak nakonec získal Rosatom (4,07 bodu), za ním následuje RusHydro s 3,90 bodu, FSK obdržela 3,83 bodu. Následující příčky si rozdělily Transněfť (3,76 bodu), Gazprom (3,72 bodu), ruské železnice RŽD (3,65 bodu), Systémový operátor EEC (3,61 bodu), Rostelekom (3,52 bodu), Spojená korporace letecké výroby (3,51 bodu), Mikrogen (3,47 bodu), Almaz-Antěj (3,30 bodu), Rostěchnologii (3,23 bodu), letiště Kolcovo (3,15 bodu), Murmanský mořský obchodní přístav (2,99 bodu), Rosmorgtorg (2,97 bodu) a Uralvagonzavod (2,90 bodu).

Ředitel agentury poznamenal, že ve strukturách takových společností jako Rosatom a Gazprom byla ještě ze sovětských časů zachována výkonná vědecká centra, která se ukázala jako užitečná při přípravě projektu inovativního rozvoje. U ruských společností energetického sektoru převyšují investice do vědeckého výzkumu a experimentálně-designérských prací zahraniční konkurenty, dodal Grišankov.

V únoru 2012 šéf Rosatomu Sergej Kirijenko oznámil, že ruská jaderná korporace plánuje v tomto roce předehnat všechny své konkurenty v oblasti investic do výzkumu a dostat se v této oblasti mezi světovou špičku.

Zdroj: Rosatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..