jaderná energie - Referendum o úložišti jaderného odpadu bude v Lubenci 29. června - Back-end (105056) 1
Mapa původně vytipovaných lokalit pro budoucí jaderné úložiště (zdroj: ČT)

Lubenec (Lounsko) 31. května (ČTK) – Místní referendum o úložišti jaderného odpadu bude v Lubenci na Lounsku 29. června. Starosta chtěl povolit alespoň průzkum, místní si prosadili referendum. Lidé budou hlasovat o tom, jestli má, nebo nemá starosta a zastupitelstvo dál jednat o případném průzkumu. ČTK to dnes řekl starosta Lubence Bohumil Peterka.
Z osmi vytypovaných lokalit v Česku plány státní Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) neodmítl pouze Lubenec a nedaleké Blatno v Plzeňském kraji. Vedení obcí tvrdí, že souhlas s průzkumem neznamená souhlas s umístěním úložiště. Navíc jen za průzkum dostanou zhruba čtyři miliony korun ročně.
Stát hledá trvalé úložiště pro jaderný odpad už od 90. let a aktuálně má vybraných osm lokalit. Většina leží v jižní polovině republiky, výjimkou je jen prostor na pomezí čtyř krajů na západ od Prahy, jehož většina leží na území Lubence na Lounsku a Blatna v okrese Plzeň sever.
Definitivní lokalitu chce SÚRAO vybrat v roce 2020 a do té doby bude zkoumat podloží ve všech lokalitách, které k tomu dají souhlas. Obce v každé dotčené lokalitě si rozdělí odměnou za průzkum deset milionů korun ročně, což je hlavní argument starostů obou obcí na západě Čech. Samotný průzkum v každé lokalitě vyjde na zhruba 200 milionů korun.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..