Jednou z hlavních otázek, souvisejících s nadsvětelnými neutriny, bylo, zda nepopírají platnost teorie relativity. Zatím však její platnost zůstala neotřesena. Zdroj: nexgadget.com
Jednou z hlavních otázek, souvisejících s nadsvětelnými neutriny, bylo, zda nepopírají platnost teorie relativity. Zatím však její platnost zůstala neotřesena. Zdroj: nexgadget.com

Vědci, pracující na neutrinovém experimentu OPERA, po sérii pokusů s konečnou platností potvrdili, že dřívější výsledky, prokazující neutrina, pohybující se nadsvětelnou rychlostí, měly svůj původ v chybách měření.

„Nadsvětelná“ neutrina způsobila velkou senzaci v září loňského roku, kdy fyzici zaznamenali, že dokázala překonat vzdálenost 730 kilometrů mezi urychlovačem SPS v CERNu a podzemním detektorem OPERA v italské laboratoři Gran Sasso o 60 nanosekund rychleji, než by to zvládlo světlo. Později však experimentátoři oznámili, že objevili několik chyb, které výsledek pokusu ovlivnily. Rozhodli se proto uskutečnit několik dalších pokusů, které měly získané údaje ověřit. V pátek 8. června proběhla v japonském Kyotu konference Neutrino 2012, na níž výsledky nového experimentu prezentoval Marcos Dracos z francouzského Institutu pro mezioborový výzkum (IPHC, Institut Pluridisciplinaire Hubert Curien).

Naměřená nadsvětelná rychlost (nebo přesněji, naměřený čas, který byl menší, než by potřebovalo světlo pro překonání uvedené vzdálenosti) byla chybou měření. Jejím zdrojem byl špatně zapojený optický kabel, spojující vnější GPS anténu a systém sběru dat, který odpovídal za synchronizaci hodin na urychlovači v CERNu a přístrojích v Gran Sassu. Lidsky řečeno, hodiny na OPERA „šly napřed“ oproti těm v CERNu, takže podle nich neutrina dolétly dříve, než byl skutečný čas. Částice rychlost světla nepřekročila (v rámci chyby experimentu).

Neutrino patří k nejmenším a nejzáhadnějším částicím ve vesmíru. Vzniká při některých radioaktivních rozpadech a prakticky neinteraguje s hmotou. Jejich výzkum vedl po praktické stránce například ke zdokonalení detektorů ionizujícího záření, po teoretické je jedním z evergreenů současné experimentální fyziky. Italská laboratoř v Gran Sassu je jedním z největších světových center, zaměřujících se na neutrinovou fyziku.

Související články:  Neutrina nejsou rychlejší než světlo, šéf projektu odstoupil

Zdroj: Atominfo.ru, Technewsworld.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..