"Sjednoťme se a rozbijme všechny snahy USA vyprovokovat jadernou válku!". Severokorejský plakát.
„Sjednoťme se a rozbijme všechny snahy USA vyprovokovat jadernou válku!“. Severokorejský plakát.

Severní Korea revidovala svou ústavu a poprvé v historii se v ní označuje za jadernou velmoc. Podle politologů tento krok dále komplikuje mezinárodní snahy přesvědčit Pchjongjang, aby se vzdal nukleárních zbraní. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN.

„(Zesnulý severokorejský vůdce) Kim Čong-il přeměnil naši vlast v nepřemožitelný stát se silnou politickou ideologií, v jadernou velmoc a neporazitelnou vojenskou mocnost a otevřel tak cestu pro vybudování silného a prosperujícího národa,“ píše se v doplněné ústavě, která byla ve středu zveřejněna na internetových stránkách Naenara (Můj národ).

Předchozí text severokorejské ústavy termín „jaderná velmoc“ neobsahoval. K úpravě došlo podle agentury AFP na zasedání severokorejského parlamentu 13. dubna a jejím hlavním cílem bylo vyzdvihnout v ústavě nehynoucí zásluhy někdejšího vůdce Kim Čong-ila, který zemřel v prosinci a byl na nejvyšším postu vystřídán svým synem Kim Čong-unem.

Severní Korea testovala vlastní jaderné zbraně v letech 2006 a 2009, za což ji Rada bezpečnosti OSN potrestala sankcemi. Nedávno Pchjongjang prohlásil, že bude pokračovat ve svém nukleárním zbrojním programu, který je podle něj sebeobrannou reakcí na americkou jadernou hrozbu.

KLDR se již dříve opakovaně chlubila svým jaderným zbrojním programem v médiích, „ale nic nemůže být silnější, než když toto tvrzení zahrne do ústavy“, citoval server CNN profesora Čche Čong-kuna z univerzity Jonsei v jihokorejské metropoli Soulu. „Jedná se o potvrzení této skutečnosti, které je podle všeho namířeno proti Spojeným státům a dalším zainteresovaným zemím,“ dodal.

Problém severokorejského jaderného programu se od roku 2003 pokoušejí vyřešit šestistranné rozhovory, kterých se kromě KLDR účastní Jižní Korea, Čína, USA, Rusko a Japonsko, zatím ale bez trvalejších úspěchů. Pchjongjang od dialogu odstoupil v prosinci 2008 na protest proti sankcím, které na něj mezinárodní společenství uvalilo.

„Ukazuje se, že Severní Korea má minimální zájem vzdát se svého jaderného programu. Pokud bude u jednacího stolu nastolen požadavek, aby od něj upustila, Severokorejci odpoví, že by to bylo v rozporu s jejich ústavou,“ řekl agentuře AFP Čchon Song-un z vládního Korejského institutu pro národní sjednocení.

„Pozměněná ústava je určitě špatnou zprávou pro účastníky šestistranných rozhovorů. Nyní bude složitější přesvědčit KLDR diplomatickou cestou, aby se zřekla nukleárních zbraní,“ konstatoval profesor Kim Kun-Sik z jihokorejské univerzity Kjongnam.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..