Chalíd Toukan, předseda Jordánské organizace pro jadernou energii
Chalíd Toukan, předseda Jordánské organizace pro jadernou energii

Dolní komora jordánského parlamentu rozhodla o pozastavení výstavby první jaderné elektrárny v zemi. Pro odložení hlasovalo 36 ze 63 přítomných poslanců (celkem má dolní komora 120 zástupců lidu). K projednání tento návrh předložil výbor sněmovny pro energetiku a přírodní zdroje, který doporučit počkat s výstavbou, jelikož „může zavést zemi do temného tunelu, kde už náš lid nezvládne všechny důsledky jaderného programu“. Stavba elektrárny nebyla ovšem zrušena, poslanci odhlasovali jen to, že budou provedeny další analýzy a že projekt nebude zahájen před jejích dokončením.

Pozastavení se týká rovněž projektů na těžbu uranu.

Předseda jordánské komise pro jadernou energii Chalíd Tukan (Khaled Tukan) v reakci na toto rozhodnutí uvedl, že podle něj nakonec nebude mít vliv ani na stavbu jaderné elektrárny, ani na těžbu rudy. „Počkat na výsledky ekonomické a ekologické analýzy je velmi moudré rozhodnutí, sami jsme jej parlamentu navrhli. (…) Tuto rezoluci podporujeme a budeme nadále pracovat podle plánu“. Uvedl, že zatím pro jadernou elektrárnu nebyl definitivně vybrán ani dodavatel, ani parcela (Akaba je předběžný návrh), takže nejde o žádnou větší změnu.

Do hry však může vstoupit politika. Proti jaderné elektrárně stojí řada kočovných kmenů, jejichž lídři dostali od anonymního zdroje záznam, na kterém je Tukan nazývá „tvrdohlavými osly“ a „sběrači odpadků“. Nyní požadují jeho odchod. Situaci komplikuje také etnický původ Tukana, který je Palestinec, což proti němu popouzí původní Jordánce.

Související články: Jordánská opozice se ostře pustila do chystaného jaderného programu

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..