Úterý, 22 září
Shadow

Jordánský parlament pozastavil stavbu jaderné elektrárny, požaduje další analýzy

Chalíd Toukan, předseda Jordánské organizace pro jadernou energii
Chalíd Toukan, předseda Jordánské organizace pro jadernou energii

Dolní komora jordánského parlamentu rozhodla o pozastavení výstavby první jaderné elektrárny v zemi. Pro odložení hlasovalo 36 ze 63 přítomných poslanců (celkem má dolní komora 120 zástupců lidu). K projednání tento návrh předložil výbor sněmovny pro energetiku a přírodní zdroje, který doporučit počkat s výstavbou, jelikož „může zavést zemi do temného tunelu, kde už náš lid nezvládne všechny důsledky jaderného programu“. Stavba elektrárny nebyla ovšem zrušena, poslanci odhlasovali jen to, že budou provedeny další analýzy a že projekt nebude zahájen před jejích dokončením.

Pozastavení se týká rovněž projektů na těžbu uranu.

Předseda jordánské komise pro jadernou energii Chalíd Tukan (Khaled Tukan) v reakci na toto rozhodnutí uvedl, že podle něj nakonec nebude mít vliv ani na stavbu jaderné elektrárny, ani na těžbu rudy. „Počkat na výsledky ekonomické a ekologické analýzy je velmi moudré rozhodnutí, sami jsme jej parlamentu navrhli. (…) Tuto rezoluci podporujeme a budeme nadále pracovat podle plánu“. Uvedl, že zatím pro jadernou elektrárnu nebyl definitivně vybrán ani dodavatel, ani parcela (Akaba je předběžný návrh), takže nejde o žádnou větší změnu.

Do hry však může vstoupit politika. Proti jaderné elektrárně stojí řada kočovných kmenů, jejichž lídři dostali od anonymního zdroje záznam, na kterém je Tukan nazývá „tvrdohlavými osly“ a „sběrači odpadků“. Nyní požadují jeho odchod. Situaci komplikuje také etnický původ Tukana, který je Palestinec, což proti němu popouzí původní Jordánce.

Související články: Jordánská opozice se ostře pustila do chystaného jaderného programu

Zdroj: Atominfo.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..