jaderná energie - Japonsko nastartuje dva reaktory - JE Fukušima (ohi) 1
Jaderná elektrárna Ohi.

Japonský premiér Jošihiko Noda v pátek oznámil, že země musí uvést do provozu dva z odstavených jaderných reaktorů, aby zachránila ekonomiku země. Informuje o tom webový portál televize BBC.

Noda řekl, že budou nastartovány třetí a čtvrtý reaktor jaderné elektrárny Ohi.

„Levná a stabilní elektřina je nezbytně důležitá. Jestliže budou všechny reaktory, které dříve zajišťovaly třicet procent celkové japonské elektřiny, zůstanou zastaveny, japonská společnost nemůže přežít,“ prohlásil Noda v televizním vysílání.

Japonsko od havárie jaderné elektrárny Fukušima v minulém roce odstavilo všech 50 reaktorů. Poslední reaktor byl odstaven v květnu.

Katastrofa ve fukušimské elektrárně nahlodala důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země, chudá na přírodní zdroje, dosud spoléhala.

Toto léto ale Japonsko čelí nedostatkům v dodávkách proudu. Minulý měsíc vláda požádala podniky i domácnosti, aby omezili používání elektřiny až o 15 procent.

S uvedením reaktorů do provozu musí souhlasit guvernér prefektury Fukui, kde se elektrárna nachází. Formální rozhodnutí pak leží na Nodovi a členech jeho kabinetu.

Jadernou elektrárnu Fukušima poničilo loni 11. března zemětřesení o magnitudu 9,0 a mohutná vlna tsunami. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.

Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.

Zdroj: Mediafax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..