Nejvýkonnější vodní elektrárna Zpívající balvan v celé kráse. Foto F. Heczko
Nejvýkonnější vodní elektrárna Zpívající balvan v celé kráse. Foto F. Heczko

Nejznámější a nejvěhlasnější vodní elektrárnou na světě jsou čínské Tři soutěsky na řece Jang-c´-ťiang. Na hranicích Brazílie, Argentiny a Paraguaje však má zdatného konkurenta – hydroelektrárnu Itaipu, v jazyce původních obyvatel Brazílie Zpívající balvan. Přinášíme čtenářům Atominfo.cz reportáž od Františka Heczka, odborníka na jaderné a těžké strojírenství, který měl možnost v rámci své pracovní cesty tuto elektrárnu, svým výkonem přesahující sedm Temelínů, navštívit.

Do Brazílie jsem cestoval za poslední rok několikrát. Pracuji na projektech pro jadernou energetiku a jsem její tvrdý zastánce. Angažoval jsem se i v energetice hutního podniku, v elektrárnách na uhlí i na plyn, v menším měřítku i ve vodních a větrných elektrárnách. Vyrazit s kolegy na víkend ze Sao Paulo na jih za skvostem mezi elektrárnami byla velká výzva.

K jednomu z největších projektů na světě, vodní elektrárně Itaipu, nebo k blízkým vodopádům Iguazu, je to z brazilského města Foz do Iguaçu taxíkem nebo autobusem asi půl hodiny. Do Foz do Iguaçu se zpravidla přiletí letadlem. Elektrárna Itaipu a vodopády Iguazu leží v jižní Americe na území nebo v sousedství tří států, a to Brazílie, Argentiny a Paraguaje. Návštěvníkům pak už nezbývá nic jiného, než akceptovat poměrně vysoké vstupné jak do areálu elektrárny, tak k vodopádům ze strany Brazílie nebo Argentiny. Jeden zážitek je o síle a kráse přírody, druhý o síle a kráse lidského umu. Oba zážitky jsou neskutečně silné a stojí za námahu a vynaložené peníze.

Itaipu Binacional je plný název vodního energetického zdroje, protože společný projekt dvou zemí je situován na hranici Brazílie a Paraguay. Obě země se na projektu domluvily již v roce 1966, smlouvu pak podepsaly v roce 1973. Říční úsek Itaipu na řece Paraná neboli Zpívající balvan v jazyce „tupi“ (jazyk používaný původními obyvateli Brazílie) a stejnojmenný ostrov před soutokem s řekou Iguazu dali název projektu, který skutečně vyráží dech. Fascinuje velikostí počáteční myšlenky, velikostí technického umu a hlavně konečným výsledkem. Ne nadarmo byl projekt Itaipu označen za jeden ze sedmi divů moderního světa. 7,7 km dlouhá hráz s výškou až 196 m je zčásti sypaná a zčásti betonová. Přehradní nádrž je dlouhá 170 km. Nikoho, kdo stojí u tak velkého díla, nepřekvapí srovnání, že z železa a oceli spotřebovaného při stavbě by šlo postavit 380 Eiffelových věží a z použitého betonu by mohlo být postaveno 210 stadionů typu Maracanã. Osvětlení přehrady je taktéž gigantické. Rozvodné kabely pro osvětlení vodní elektrárny mají délku přes 100 km a příkon osvětlení je 1 MW.

Rekordních 94,6 milionů MWh vyrobených v roce 2008 resp. 24,7 milionů MWh vyrobených za první tři měsíce letošního roku dávají Itaipu dobrý náskok i před Třemi soutěskami s očekávanou výrobou 84,7 milionů MWh po jejich úplném dokončení. Největší generátor elektrické energie na světě využívající obnovitelné energie vyrábí a zřejmě bude vyrábět více elektrické energie, než mnohem větší, nejen co do instalovaného výkonu, vodní dílo Tři soutěsky v Číně. Roční výroba v jaderné elektrárně Temelín s dvěma výrobními bloky 1 000 MW každý, se v posledních letech blíží 14-ti milionům MWh. Po dostavbě dalších dvou jaderných bloků můžeme očekávat roční výrobu v elektrárně Temelín až 37 milionů MWh.

Itaipu s instalovanými 20-ti turbosoustrojí 700 MW každé resp. Tři soutěsky s instalovanými 26-ti turbosoustrojími s jednotkovým výkonem 700 MW (každé soustrojí s Francisovou turbínou váží přes 2 000 tun) jsou názorným příkladem toho, že provozní vlastnosti a hlavně schopnost vyrábět elektrickou energii nemusí být přímo úměrná instalovanému výkonu. 14 000 MW (Itaipu) nebo 18 300 MW (Tři soutěsky) představuje výrazně větší instalovaný výkon na jednom místě, než jaký bude dosažen v případě rozšířené jaderné elektrárny Temelín (2 000 MW + až 3 300 MW). Vyvedení elektrického výkonu z tak obrovského zdroje energie do okolí je velmi zajímavá záležitost. Přestože se vyrobena elektrická energie dělí na polovinu, Paraguay spotřebuje méně než 10 procent vyrobené elektřiny a pokryje tím prakticky celou svou spotřebu. Na polovinu se dělí i obsluha elektrárny, takže elektrárna zaměstnává z každé země stejný počet lidí.

Brazílie je největším hráčem jižní Ameriky na trhu s elektrickou energií a má více než dvakrát větší spotřebu než Argentina, Bolívie, Chile a Uruguay dohromady. Vodní elektrárny pokrývají prakticky 80 procent spotřeby a zdá se, že tento náskok si udrží i do budoucna. Distribuce elektrické energie v tak rozlehlém státě také znamená ztráty až 15 procent z vyrobeného množství. 24 vodních elektráren má instalovaný výkon větší jak 1,000 MW. Ani po uvedení do provozu jaderného bloku Angra 3 nebude jádro v Brazílii pokrývat více než jednotky procent spotřeby. Ambiciózní plány na výstavbu dalších jaderných bloků vzaly částečně za své po událostech v Japonsku, a pokud se je podaří postupně znovu přivést k životu, tak s brazilským tempem se jejich skutečné realizace brzy nedočkáme. Plyn si drží a ještě dlouho bude držet druhé místo ve výrobě elektrické energie a využití biomasy je zatím v Brazílii vyšší než využití jádra, tj. blízko ke čtyřem procentům, kdežto jádro pokrývá asi pouhé dvě procenta. Takové rozložení zdrojů na výrobu elektrické energie, silně ve prospěch vodních elektráren, není strategicky šťastné, protože v období sucha, jako např. v letech 2001 až 2002, se země dostala do energetické krize.

Od roku 1977 do roku 2011 navštívilo elektrárnu Itaipu skoro 16,5 milionů lidí, z toho 6 130 Čechoslováků. Naše mini výprava připsala na konto návštěv jednoho Inda, jednoho Švýcara a jednoho Čecha. Pro zajímavost, jadernou elektrárnu Temelín navštívilo od roku 1991, kdy zahájilo svou činnost informační centrum, více než 430,000 návštěvníků, z nichž více než 26 000 přijelo ze zahraničí.

Ing. František Heczko, psáno pro Atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..