jaderná energie - CERN oznámí nejnovější výsledky pátrání po Higgsově bosonu na konferenci ICHEP - Věda a jádro (lhc cms detector) 1
Detektor CMS je jedním z těch, které hledají Higgsův boson, pracuje na něm převážně americká výzkumná skupina a s druhým detektorem ATLAS spolupracuje jen minimálně, jsou tedy k dispozici dvě téměř nezávislé sady dat.

Vědci z výzkumných skupin, které se hledáním této částice zabývají, vystoupí se svým seminářem  4. července večer (9 hodin dopoledne CEST) během jedné z největších konferencí  v oblasti částicové fyziky – ICHEP (International Conference on High Energy Physics) v Melbourne.

Fyzikové z experimentů ATLAS a CMS představí předběžné výsledky letošních experimentů.

Sběr dat pro ICHEP skončil v pondělí 18. června po velice úspěšném prvním období provozu LHC v roce 2012,“ řekl ředitel CERN pro urychlovače a technologie Steve Mayers. „Opravdu se těším, až zjistíme, co tato data ukrývají.“

Časový rozvrh LHC pro rok 2012 byl upraven tak, aby co největší množství dat bylo k dispozici právě před začátkem konference ICHEP. Nakonec bylo mezi dubnem a červnem naměřeno více hodnot než během celého měřícího období roku 2011, strategie „hladového sběru dat“ tedy slaví úspěch.

Navíc, na obou experimentech vědci zlepšili metody analýzy dat, což zvýšilo účinnost výběru srážek, při kterých může vznikat Higgsův boson, z milionů srážek, které probíhají každou sekundu. To znamená, že citlivost detektorů vůči jevům spojeným s „Božskou částicí“ se během posledních dvou let podstatně zvýšila. Zpracování dat provedla celosvětová síť počítačů LHC Computing Grid, která byla nedávno také přepracována tak, aby zvládla obrovské objemy dat, které nové experimenty produkují.

„Nyní máme více než dvakrát tolik dat, co loni,“ oznamuje ředitel CERN pro výzkum a výpočty, Sergio Bertolucci, „to by mělo stačit, abychom rozpoznali, jestli trendy, které se v hodnotách objevily minulý rok, budou potvrzeny nebo data budou vypadat úplně jinak. Každopádně je to pro fyziku velmi převratná doba.“

Pokud bude objevena nová částice, detektory ATLAS a CMS budou potřebovat určitý čas, aby potvrdily, jestli se skutečně jedná o vytoužený Higgsův boson, poslední chybějící článek Standardního modelu, nebo je to nějaká nová exotická forma bosonu, která otevře dveře nové fyzice.

„Je to trošku jako hledat známou tvář zpovzdálí,“ řekl generální ředitel CERN Rolf Heuer, „někdy musíte přijít blíž, abyste zjistili, zda je to váš nejlepší přítel nebo jeho dvojník.“

Standardní model podává extrémně přesný obraz hmoty, která tvoří všechen viditelný vesmír, a sil, které této hmotě vládnou. Ale existuje několik indicií, které ukazují, že tohle ještě není konec příběhu.  Pozorování naznačuje, že to, co vidíme, jsou pouhá 4% vesmíru.

Seminář bude následovat tisková konference v CERN, kterou můžete sledovat na stránce: http://webcast.cern.ch/

Zdroj: CERN press office

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..