jaderná energie - Areva podepsala budoucí spolupráci s českými firmami pro Temelín - Nové bloky v ČR (TourAreva) 1
Tour Areva je jednou z dominant pařížské čtvrti La Défence, Areva je na tom v oblasti světové jaderné energetiky podobně

Francouzská společnost Areva dnes podepsala smlouvy o budoucí spolupráci s 11 českými firmami, které využije jako subdodavatele v případě, že Areva získá zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Mezi novými partnery Arevy jsou zejména strojírenské a inženýrské firmy. Podobné smlouvy podepisují s českými podniky i další uchazeči o dostavbu Temelína.
Smlouvu s Arevou podepsaly například M Power Engineering a MSA vyrábějící průmyslové armatury, dodavatel vzduchotechnických řešení Janka Engineering či výrobce ocelových konstrukcí EGE.
Výběrové řízení o dostavbu Temelína směřuje nyní do rozhodující fáze. Uchazeči mají do 2. července předložit provozovateli elektrárny ČEZ své nabídky. Areva je podle jejího ředitele pro ČR Thomase Eprona připravena. Firmy se snaží ČEZ přesvědčit o svých záměrech zapojit do zakázky významný počet českých podniků.
„Spolupracujeme s českým průmyslem již několik desítek let. Lokalizační strategie společnosti Areva přinesla českým společnostem četné obchodní příležitosti,“ uvedl Stefan von Scheidt, ředitel Areva Německo.
Účast českých firem na dostavbě Temelína sice není oficiální podmínkou, zástupci ČEZ a státu však několikrát zdůraznili, že při výběru dodavatele budou věnovat této věci pozornost. Také další účastníci tendru americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a firmami Atomstrojexport a Gidropress opakovaně hlásí nová partnerství s českými dodavateli.
Účastníci tendru slibují českým firmám až 70procentní podíl z celkové zakázky. Mezi nezávislými odborníky ale zaznívají pochybnosti, zda jsou firmy skutečně schopny těmto slibům dostát.
O vítězi tendru na dostavbu Temelína má být rozhodnuto v roce 2013. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..