jaderná energie - Tisíce Japonců se zapojily do pochodu oslavujícího odstavení poslední elektrárny - JE Fukušima (Tomori) 1
Pohled na reaktorové bloky dnes odstavené jaderné elektrárny Tomori (News On Japan)

Poslední z padesátky japonských jaderných elektráren byla dnes odstavena, mnoho Japonců, kteří přestávají věřit v bezpečnost jaderné energetiky, tedy mělo důvod k oslavám v průvodu. Protijaderným symbolem se v japonsku stala vlajka ve tvaru obrovské ryby.

Japonsko bude úplně bez elektrické energie z jádra poprvé po čtyřiceti letech. Poslední reaktory, které ještě byly v provozu, jsou součástí elektrárny Tomari. Tato elektrárna leží na nejsevernějším ostrově Hokkaido a podle oficiálních prohlášení byla, stejně jako všechny ostatní, odstavena z důvodu bezpečnostní kontroly.

Bezpečnostní prověrky začaly po loňské březnové havárii ve Fukušimě a žádná z odstavených elektráren nebyla dosud znovu uvedena do provozu. Důvodem jsou především rostoucí obavy japonské veřejnosti.

“Dnešek je vyjímečným dnem,” zvolal například k davu v tokijském parku Masaši Išikawa, jeden z vedoucích činitelů protijaderné kampaně.

Někteří lidé v průvodu drží tradiční symbol Dne dětí  – “Koinobori” –  vlajky ve tvaru kaprů. Tyto vlajky se ale teď staly spíš symbolem odporu k jaderným technologiím.

“V naší zemi je mnoho jaderných elektráren, ale žadná z nich již něběží  – především díky našemu usilí,” řekl Išikawa.

Aktivisté take poukazují na to, že prozatimní konec japonské jaderné energetiky připadl na den, kdy se v Japonsku slaví Den dětí. Podle aktivistů je jejich hlavní snahou ochránit před nebezpečím, které jádro skýtá, právě děti a budoucí generace. Zatím však z Fukušimské elektrárny dále unikají nebezpečné izotopy do vzduchu i do moře.

Vláda se snaží prosadit obnovení provozu reaktorů. Bez nich prý hrozí velké výpadky, nárůst emisí z tepelných elektráren. Japonsko také musí dovážet ropu a zemní plyn ze zahraničí.

I podle vlády ale musí všechny reaktory nejdřív projít novými speciálními testy, které prověří odolnost vůči zemětřesení a vlnám tsunami.

Názory lidí žijících v okolí elekráren jsou různé, část z nich chce, aby byly opět zprovozněny, protože jsou největším zaměstnavatelem v oblasti a přinášejí regionu i další ekonomické výhody.

Velké protesty, jako ten sobotní, se obvykle konají jen v největších městech, jako je Tokio. A právě tyto oblasti jsou obvykle zásobeny energií ze vzdálených jaderných elektráren.

Před loňskou katastrofou Japonsko na jadernou energii spoléhalo. Tvořila celou třetinu produkce elektrické energie.

Počet účastníků dnešního pochodu odhadují organizátoř na 5500. Lidé, kteří se ho účastnili si myslí, že postupné odstavení všech jaderných elektráren, které se obešlo bez větší výpadků, jen dokazuje, že země jadernou energetiku vůbec nepotřebuje. Jestli Japonsko přežije bez újmy i energeticky náročné léto, je ale otázka.

Výpadky se čekají především uprostřed horkých dnů. Odpůrci jaderné energetiky obviňují vládu, že si zveličováním následků možných výpadků chce získat souhlas veřejnosti k opětovnému spuštění elektráren.

Mluvčí společnosti Hokkaido Electric Power Kohei Ofusa řekl, že odstávka elektrárny proběhla podle plánu. Proces byl ukončen ve 14:00 GMT.

Yoko Kataoka, pekařka v důchodu, která se učastnila dnešních protestů řekla, že je z odstavení posledního reaktoru nadšená.  “Zanechme za sebou planetu, na které se děti nemusejí bát hrát si venku,” dodala žena.

Zdroj: AP

Zdroj: AP

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..