jaderná energie - Stavba jaderné elektrárny na Tchajwanu pokračuje - Nové bloky ve světě (Nuclear Power Plant Lungmen) 1
Stavba elektrárny na snímku z jara roku 2006, oba bloky již měly touto dobou dávno běžet, ale jak to tak na světě bývá, dokončení ještě pár let zabere. Zdroj: wiki

„Stavba čtvrté tajvanské jaderné elektrárny (Lungmen) v okrsku Gongliao v Novém Tajpej nebude zastavena i přes několik problémů, které v nedávné době nastaly,“  řekl včera ministr pro jadernou energetiku Tsai Chuen-hong.

V této jaderné elektrárně se staví dva bloky s varnými reaktory ABWR konsorcia GE Hitachi, výkon každého z nich je 1350 MW.

Tsai také upozornil, že země posílila bezpečnostní prvky, které budou v elektrárně uplatněny, neměla by tak nastat situace podobná japonské Fukušimě.

„Projekt nové elektrárny se potýkal s několika problémy, ale žádný z nich nebyl tak závažný, abychom museli stavbu zastavit,“ prohlásil Tsai během energetické a průmyslové konference v Taipeji, konkrétní povahu problémů ale neupřesnil.

Tchajwan není schopen navrhnout vlastní jadernou elektrárnu, ovšem patří k nejlepším v otázce řízení a údržby těchto zařízení, dodal Tsai.

Vážnost japonské havárie pramenila především z toho, že při stavbě elektrárny se nepočítalo s tím, že by mohlo dojít k souběhu tak velké přírodní katastrofy a pomalé reakce při zapojování záložních systémů. Naproti tomu Tchajwan podnikl opatření, která by podobné nehodě měla zabránit.

Kromě výše zmíněných posílených bezpečnostních opatření přímo v elektrárně se jedná o zdokonalení krizových plánů, které se spouští v prvních okamžicích případné katastrofy.

Zdroj: Taipei Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..