Jaderná elektrárna v Búšehru. Zatímco v srpnu bylo palivo na elektrárnu pouze dopraveno, v nejbližších dnech má začít jeho vkládání do aktivní zóny.
Reaktor v Bušehru se stal symbolem íránského jaderného programu i odporu západu vůči němu

Astana 29. května (ČTK) – Ruský Rosatom předběžně jedná s íránskými úřady o výstavbě dalšího bloku jaderné elektrárny v Búšehru, kterou chce Írán začít budovat příští rok. V kazašské metropoli Astaně to dnes novinářům řekl zástupce ředitele Rosatomu Nikolaj Spasskij. Záměr zahájit stavbu nového bloku oznámil minulou neděli šéf íránského jaderného programu Ferejdún Abbásí Davání.
Rusko se významně podílelo už na výstavbě prvního búšehrského bloku, který Rosatom íránské straně předal loni v září. Plného výkonu by první blok měl dosáhnout nejdřív letos v listopadu.
Teherán předpokládá, že první jaderný blok v Búšehru pokryje 2,5 procenta íránské spotřeby elektřiny, a dlouhodobě plánuje výstavbu dvaceti atomových elektráren v zemi.
„Nebude-li stavba druhého bloku zakázána a bude-li to pro nás výhodné, jsme připraveni se zúčastnit,“ řekl Spasskij a dodal, že sankce OSN vyhlášené proti Íránu výstavbě nového reaktoru nebrání. „Předběžné konzultace jsou už v plném proudu,“ konstatoval.
Západ na íránský jaderný program pohlíží s nedůvěrou, neboť se obává, že Teherán má zájem získat jadernou zbraň. Írán naopak ujišťuje, že mu jde pouze o mírové využití jádra.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..