jaderná energie - Rozšíření elektrárny v Mochovcích posvětil soud - Aktuálně.cz - Zprávy (mochovce) 1
V jaderné elektrárně Mochovce zatím pracují pouze dva bloky, osm chladících věží ovšem napovídá tomu, že stavba dalších dvou bloků byla pozastavena v pokročilé fázi. Slovensko plánuje stavbu obnovit v nejbližších letech. Zdroj: BankTrack

Bratislava – Občané budou moci do stavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny ve slovenských Mochovcích mluvit až po jejich dokončení.

Vyplývá to z pátečního verdiktu Krajského soudu v Bratislavě, jenž zamítl žalobu hnutí Greenpeace a postavil se za Úřad pro jaderný dozor SR (ÚJD).

Pře o EIA

Ekologové u soudu napadli stavební povolení, na jejichž základě se elektrárna rozšiřuje. Tvrdí, že povolení nebylo vydáno v souladu se zákonem.

Mělo mu totiž předcházet takzvané posouzení vlivu na životní prostředí EIA, které je nezbytné pro většinu významných staveb.

Úřad jaderného dozoru oponoval, že nerozhodoval o povolení nového projektu, ale jen o jeho změně. Původní pětistránková verze totiž pochází z roku 1986, o dvanáct let později byla pouze doplněna. Proto prý nebylo nutné prověrku vlivu záměru na přírodu provést dopředu.

Slováci začali Mochovce dostavovat už před 25 lety, ovšem práce se kvůli chybějícím financím zastavily. Znovu se rozjely až v roce 2008 poté, co kontrolní podíl ve společnosti Slovenské elektrárne získal italský Enel.

Vstříc investorovi

Greenpeace u soudu nepomohlo ani odvolání na Aarhuskou úmluvu, kterou Slovensko podepsalo a která zaručuje aktivní účast obyvatel na rozhodování ve věcech životního prostředí. Aarhuský výbor přitom dal ekologům už před lety za pravdu. Zbytečně.

„Jde stále o stejnou jadernou elektrárnu, se stejným výkonem, pracující na stejném principu,“ vysvětloval novinářům ředitel legislativně-právního odboru ÚJD Martin Pospíšil. Změny se podle něj týkaly technologických postupů a opatření, které v roce 1986 nebyly dostupné.

Právní zástupkyně Greenpeace je jiného názoru. „Rozhodnutí o změně stavby před dokončením měl předcházet proces EIA, obzvláště když jde o tak zásadní změnu stavebního povolení, bez něhož by nebyla možná dostavba,“ prohlásila Eva Kováčechová.

Úřad by měl ochraňovat obyvatele, nikoliv pomáhat investorovi v co nejrychlejším dokončení stavby, reagovala šéfka energetické kampaně Greenpeace Andrea Zlatňanská.

Rozsudek zatím není pravomocný. Ekologové se mohou do patnácti dnů odvolat.

Zdroj: Aktuálně.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..