Gregory Jaczko, zároveň bývalý i současný předseda Nuclear Regulatory Commission. Zdroj: http://frontpagemag.com/
Gregory Jaczko, zároveň bývalý i současný předseda Nuclear Regulatory Commission. Zdroj: http://frontpagemag.com/

Americkou regulační komisi opustí její předseda Gregory Jaczko. Svou rezignaci oznámil v pondělí a zůstane v úřadě do té doby, než se vládním špičkám a Kongresu podaří sehnat a posvětit jeho nástupce.

To se však může ukázat jako náročný úkol. Šéfa pětičlenné NRC (Nuclear Regulatory Commission) určuje prezident na základě návrhů poslanců. Jaczko je obecně považován za kandidáta demokratů, od republikánů zní na jeho stranu spíše kritika – například se měl osobně angažovat ve zrušení plánovaného úložiště jaderného odpadu Yucca Mountain, což prosadila právě Obamova administrativa (více například zde). Na konci letošního roku čekají Spojené státy prezidentské volby a je tedy možné, že Jaczko zůstane v úřadě až do té doby.

Jaczko uvedl, že z komise, kterou vedl tři roky, odchází na vlastní žádost. Jeho angažmá však bylo poměrně kontroverzní, například po událostech na Fukušimě byl svými kolegy obviněn z utajování informací. Také čelí obvinění z šikany podřízených, například jednu svou kolegyni měl dovést až k slzám. Z českého pohledu může takový problém u vysokého vládního úředníka působit spíše komicky, v americkém prostředí jde však téměř o skandál.

Gregory Jaczko (nar. 1970) vystudoval částicovou fyziku a filozofii na Cornellově univerzitě na Ithace, v NRC působil od roku 2005. Vedl ji od roku 2009.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..