jaderná energie - Polská elektrárenská společnost PGE chce spustit tendr na stavbu jaderné elektrárny do konce června - Nové bloky ve světě (20051029 Belchatow power station) 1
Belchatow – typická polská elektrárna – mnoho bloků spalujících uhlí. Zdroj: Wiki

Největší polská energetická společnost chce začít vybírat dodavatele technologií, které budou použity ke stavbě první místní jaderné elektrárny.Ve snaze snížit svou závislost na neekologickém uhlí Polsko plánuje elektrárnu o výkonu 3 GW.

Vzhledem k rostoucí spotřebě elektrické energie vláda doufá, že se jí tento výkon podaří do roku 2030 zdvojnásobit.

Státem kontrolovaná společnost PGE, která projekt povede, zaznamenala během prvního čtvrtletí vynikající zisk.

Proces výběru jaderných technologií zatím přilákal americko-japonské konsorcium GE- Hitachi, francouzskou Arevu a Westinghouse – americkou část japonské společnosti Toshiba.

Vyhlášení se ale neustále oddaluje kvůli byrokratickým průtahům. V březnu PGE oznámila, že tendr bude vyhlášen do dvou měsícu, ovšem od té doby se vedení k situaci nevyjádřilo.

“Podle našeho časového  harmonogramu bude tendr odstartován ještě ve druhém čtvrtletí,” řekla novinářům z Reuters Boguslawa Matuszewska z PGE během ekonomického kongresu v Katowicích, které jsou centrem uhelného regionu nedaleko českých hranic.

PGE projekt rozběhne buď na vlastní pěst, nebo ve spolupráci nebo se strategickým partnerem, s vládní zárukou nebo bez, dodala Matusezwska.

Stejně jako ostatní polské elektrárenské společnosti PGE zatím provozuje výhradně uhelné elektrárny.

Díky nedávnému spuštění největšího polského bloku, který spaluje lignit v elektrárně  Belchatow, PGE oznámila meziroční nárůst zisku o 27%.

PGE spustila tento nový blok o výkonu 858 MW v září, čímž zvýšila výrobu v prvních třech měsících tohoto roku o desetinu na 15,4 TWh.

„Máme velké množství elektráren spalujících lignit a všechny pracovaly na plný výkon,“ řekl k tomu Pawel Puchalski, analytik v Bank Zachodni WBK.

Matusewska také řekla, že si společnost PGE ponechá svou telekomunikační divizi Exatel, kterou se dříve neuspěšně pokoušela prodat.

Exatel poskytuje telekomunikační služby i bezpečnostním složkám a možná právě proto musí zůstat pod státní kontrolou.

Zdroj: Reuters

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..