jaderná energie - Němci dostali více času na námitky k ekologické studii k Temelínu - Nové bloky v ČR (temelin 4) 1
JE Temelín.

Němci mohou podávat námitky k posudku o dopadech výstavby dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí až do 18. června, tedy o dva týdny déle, než bylo původně plánováno. S odvoláním na vyjádření českého ministerstva životního prostředí to oznámil partnerský úřad v německé spolkové zemi Sasku. Právě její obyvatelé stejně jako občané Bavorska, druhého německého regionu sousedícího s Českem, mohou studii už 14 dní připomínkovat.

Překlad posudku do němčiny je od 7. května přístupný na vybraných veřejných úřadech a na internetových stránkách bavorského a saského ministerstva životního prostředí. Své podněty mohou Němci posílat přímo českému ministerstvu životního prostředí v Praze. Vyjádřit se k němu mohli také ostatní sousedé České republiky i české subjekty. Například rakouští odpůrci jaderné energie shromáždili přes 21.500 výhrad.

Česká republika má podle mezinárodních smluv povinnost informovat obyvatele příhraničních regionů sousedních zemí o ekologických dopadech dostavby jaderné elektrárny. Někteří bavorští protiatomoví aktivisté si však stěžovali, že původně poskytnutý měsíc na prostudování zhruba 2000stránkové studie je příliš krátký.

Sasové i Bavoři se s odborným posudkem k Temelínu mohli seznámit už v létě 2010. Velký zájem o nahlédnutí do dokumentu tehdy nebyl. Podle německých médií přesto od západních sousedů přišlo na 3000 námitek proti plánovanému rozšíření jihočeské jaderné elektrárny, stojící asi 60 kilometrů od hranice s Bavorskem a 180 kilometrů od saského pomezí.

Ve snaze o co největší transparentnost nabídl český premiér Petr Nečas německé i rakouské straně také veřejné debaty o ekologických dopadech Temelína. Ty by se podle dřívějšího vyjádření českého ministerstva životního prostředí měly konat někdy v letošním roce. V příštím roce by měl být znám vítěz tendru na dostavbu Temelína, která by měla být hotová nejpozději v roce 2025.

Zatímco Česko chce i v budoucnu sázet na jadernou energii jako jeden z pilířů své energetické koncepce, Německo loni rozhodlo o postupném odklonu od atomu. Poslední tamní jaderná elektrárna by měla být odstavena v roce 2022.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..