Jaderná elektrárna Koeberg, jediná na africkém kontinentě. Zdroj: melkbos.com
Jaderná elektrárna Koeberg, jediná na africkém kontinentě. Zdroj: melkbos.com

Perspektiva rozšíření jaderného programu v Jihoafrické republice láká investory na očekávaný tendr Nuclear Fleet Build Programme (NFBP), jenž má být vyhlášen již v průběhu roku 2012. Politickou opozici však znepokojuje absence veřejné debaty.

Jádro má díky dvěma reaktorům elektrárny v Koebergu v energetickém mixu JAR svou nezanedbatelnou roli (1800 MW), která by do budoucna měla významným způsobem vzrůst. Programový dokument ministerstva energetiky Jihoafrické republiky Integrated Resource Plan počítá s 13,4% podílem elektřiny z jádra do r. 2030, což představuje dodatečnou kapacitou 9600 MW.

Vláda JAR přitom sleduje dvojí cíl. Jedná se jak o snížení doposud velmi vysokého podílu elektřiny z fosilních paliv (uhlí) a tudíž i emisí CO2, tak zároveň o využití jaderného programu jako prostředku pro rozvoj lokálních výrobních kapacit, tvorbu pracovních míst a zvládnutí náročných technologií. Vzorem pro JAR je v tomto ohledu Jižní Korea, kde se prezident Zuma nedávno zúčastnil jaderné konference.

Očekávaný tendr by se mohl stát největším v historii JAR. Spekulace ohledně hodnoty budoucích investic se pohybují od sumy 300 mld. ZAR (cca 700 mld. Kč), která se objevuje v oficiálních zdrojích a kterou ministryně energetiky Elisabeth Dipuo Peters označila „pouhý začátek“; až k téměř imaginární částce 1 bilion ZAR (2,35 bilionů Kč.) Ministryně rovněž uvedla, že se zájem JAR neomezí jen na nové reaktory, ale bude zahrnovat celý cyklus od těžby uranu až po úložiště jaderného odpadu.

JAR má z minulosti i negativní zkušenost s ambicemi v oblasti jádra, které se nepodařilo zrealizovat. Projekt reaktoru nové generace (Pebble Bed Modular Reactor – PBMR) musel být vzhledem k nejasným perspektivám zastaven.

K potenciálním uchazečům o roli partnera vlády JAR v rozvoji jaderného programu se řadí velcí mezinárodní hráči jako Areva, která se údajně připravuje na vstup do tendru ve spolupráci s čínskou skupinou Guangdong; dále Westinghouse, který má z JAR zkušenosti právě z projektu PBMR; a Rosatom, jenž v dubnu 2012 zorganizoval ve spolupráci s Jihoafrickou jadernou korporací (NESCA) v Johannesburgu tematický seminář.

Z časového hlediska se v květnu 2012 předpokládá dokončení sebehodnotící fáze, kdy NESCA a regulační úřad (NNR) zkoumají míru připravenosti infrastruktury JAR na plánované rozšíření jaderného programu. Dle některých zdrojů byla již tato fáze dokončena. Do října 2012 by mělo proběhnout nezávislé hodnocení experty Mezinárodní agentury pro jadernou energetiku (IAEA).

Reakce na politické scéně se zřejmě začíná utvářet. Stínový ministr energetiky a poslanec za opoziční Demokratickou alianci (DA) Lance Greyling vydal prohlášení, ve kterém připomíná zkušenosti JAR s korupčními skandály kolem významných státních zakázek (přezbrojení jihoafrické armády, jmenovitě nákup ponorek a nadzvukových letadel, nebo naposledy systém mýtného na některých silnicích v provincii Gauteng). V tomto kontextu upozorňuje na dosavadní netransparentní způsob přípravy NFBP – jihoafrická veřejnost prozatím nemá přístup ke studii proveditelnosti, která již údajně existuje, a také by měla být seznámena s výsledky analýzy environmentálních dopadů. DA proto požaduje zařazení problematiky jaderného tendru na program jednání Parlamentu JAR v nejbližší době.

Některé zprávy navíc hovoří o tom, že ve skutečnosti jediným vážným zájemcem je skupina Areva – Guangdong. Ostatní měli potichu ze soutěže (ještě, než fakticky začala) vycouvat. Tak by se zcela otupil jeden z hlavních argumentů zastánců jaderného tendru, tedy že proběhne svobodná soutěž zájemců, která sníží cenu na minimum. Hlavním hráčem, který tlačí kupředu politiku jaderné JAR, je zřejmě vládní Africký národní kongres. Není bez zajímavosti, že většina projektů na výstavbu nových jaderných elektráren je v současnosti situována v zemích BRICS (Rusko, ČLR a JAR). JAR v tomto ohledu zjevně nechce stát stranou. Navíc, z hlediska zahraniční politiky JAR může hrát roli i fakt, pokud světu ukáže své (potenciální) možnosti v obohacování uranu.

Na 29. a 30. května 2012 je naplánována konference v Johannesburgu s účastí ministryně energetiky.

Zdroj: BusinessInfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..