jaderná energie - Japonský premiér připravuje zemi na návrat jádra - JE Fukušima (noda2) 1
Japonský premiér Jošihiko Noda. Zdroj: topnews.in

Pro spuštění několika reaktorů odstavených po loňské havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě se dnes v Tokiu vyslovil japonský premiér Jošihiko Noda. Japonsko po fukušimské katastrofě odpojilo všech padesát svých jaderných reaktorů a rozhodlo o tom, že žádný z nich nebude obnoven bez zevrubných testů a proti odporu místních správních úřadů.
Noda dnes o osudu jaderné energetiky jednal se skupinou ministrů své vlády. Po schůzce oznámil, že vláda zvažuje zapojení dvou bloků elektrárny Ohi na západě země, které už odborníci označili za bezpečné. Kabinet chce elektrárny oživit, aby energetický systém země zvládl letní špičku.
Podle mluvčího japonské vlády proběhlo jednání s místními úřady v okolí elektrárny Ohi, kteří vyjádřili předběžný souhlas. Se spuštěním reaktorů vláda čeká až do jejich definitivního rozhodnutí.
Noda je podle japonských médií pod dvojím tlakem. Po fukušimské katastrofě se veřejné mínění prudce obrátilo proti jádru a na jakýkoli návrat k jaderné energetice je citlivé. Energetické společnosti na druhé straně varují, že bez připojení jaderných kapacit se země během letního období neobejde. S nedostatkem energie se již nyní potýkají velké průmyslové podniky jako Panasonic nebo Sharp.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..