jaderná energie - Japonská vláda znárodní TEPCO, provozovatele Fukušimy - JE Fukušima (fukushima vybuch2) 1
Loňský výbuch JE Fukušima vyhnal tisíce lidí z jejích domovů, při likvidačních pracích několik lidí zahynulo. Rovněž stála místo tehdejšího premiéra Naota Kana, nyní vláda znárodňuje provozovatele elektrárny, Tokyo Electric Power Company, jednoho z největších dodavatelů elektřiny v zemi. Zdroj: businessinsider.com

Japonské ministerstvo ekonomiky schválilo plán na znárodnění společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Dostane od vlády asi 12,5 miliard dolarů a za to předá státu hlasovací většinu ve vedení.

Tento plán byl společně vypracován TEPCO a zvláštním Výborem pro vyplácení odškodného z jaderných havárií. Výbor zřídila japonská vláda, aby předešla bankrotu TEPCO, která je jednou z největších elektrárenských firem v zemi, jeho hlavním úkolem je pak kontrolovat vyplácení peněz lidem, kteří přišli o domov v důsledku fukušimské havárii. Na to dostane společnost dalších 10 miliard dolarů.

Další v pořadí je rázné šetření. Stát prodá část akcií firmy včetně nemovitostí, dojde na snížení stavů personálu a další opatření. TEPCO bude muset snížit výdaje, rovněž bude zvýšena cena za elektřinu pro její současné odběratele přibližně o 10%. Zatím nebylo oznámeno, jaký přesně podíl chce stát pro sebe.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..