jaderná energie - Írán se chystá zahájit výstavbu nového jaderného bloku v Búšehru - Nové bloky ve světě (bushehr je) 1
Jaderná elektrárna v Búšehru, první v Íránu a na Blízkém Východě. Jeho stavba začala už v 70. letech, po Islámské revoluci však hlavní dodavatel, německý Siemens, ze země odešel. V roce 1995 podepsal Rosatom smlouvu na její dostavbu, což mu mimo jiné pomohlo přežít bez větší úhony krušná léta devadesátá, kdy Rusko po rozpadu SSSR procházelo obrovskou krizí a současně nastal útlum v jaderném stavitelství po celém světě.

Írán chce příští rok začít budovat nový blok jaderné elektrárny v jihozápadním Búšehru. Oznámil to dnes v íránské televizi šéf íránského jaderného programu Ferejdún Abbásí Davání.

„Příští rok Írán zahájí v Búšehru výstavbu druhého bloku atomové elektrárny s výkonem 1000 megawattů,“ prohlásil Abbásí Davání. Příští íránský kalendářní rok skončí z pohledu Evropanů 20. března 2014.

Íránci již v Búšehru jeden tisícimegawattový blok mají – tuto první jadernou elektrárnu v zemi i v regionu začala budovat v roce 1975 německá společnost Siemens. Po islámské revoluci v dubnu 1979 a následném íránsko-iráckém vojenském konfliktu však byly práce přerušeny; až v roce 1995 se Írán na pokračování projektu dohodl s Ruskem, které dokončený provoz Íráncům předalo loni v září. Abbásí Davání poznamenal, že plného výkonu první blok nedosáhne dříve než v listopadu.

Abbásí Davání neupřesnil, s kým chtějí Íránci na rozšíření jaderného provozu spolupracovat. Řekl pouze, že počítají „s využitím zahraničních subdodavatelů“.

Teherán předpokládá, že první jaderný blok v Búšehru pokryje 2,5 procenta íránské spotřeby elektřiny, a dlouhodobě plánuje výstavbu dvaceti atomových elektráren v zemi.

Západ na íránský jaderný program pohlíží s nedůvěrou, neboť se obává, že Teherán má zájem získat jadernou zbraň. Írán naopak ujišťuje, že mu jde pouze o mírové využití jádra.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..