jaderná energie - Insperktor MAAE zahynul při nehodě v Íránu - Ve světě (Arak 081801 1) 1
Satelitní snímek jaderného zařízení Arak, kde se budou vyrábět především izotopy pro použití v medicíně

Jeden z pozorovatelů íránského jaderného programu, které do země vyslala mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), zemřel při autonehodě, jeho kolega je zraněný.  O události informuje Iránská agentura pro atomovou energii (IrAAE).

Nehoda se stala v provincii Markazi v západní části země. IrAAE potvrdila zprávu místní agentury Fars news. „Dva vědci byli na cestě do komplexu Khondab v provincii Markazi, když došlo k nehodě,“ píše se ve zprávě.

„Auto s oběma vědci se převrátilo kolem úterního poledne,“dodává zpráva. „Jeden z expertů byl zraněn a druhý na následky svých zranění zemřel.“ Íránská tisková agentura uvedla, že zemřelý se jmenuje Seo Ok-seok. O události později informovala i MAAE.

„Agentura byla informována, že dva z našich bezpečnostních inspektorů měli dnes v Íránu dopravní nehodu,“ píše se ve zprávě MAAE. „Agentura už kontaktovala příbuzné inspektorů a íránskou stranu. Chceme vyjádřit upřímnou soustrast rodině zemřelého.“

S 26 000 smrtelných nehod ročně je Írán jednou ze zemí s nejnebezpečnějšími silnicemi.

Debaty o íránském jaderném programu mezi MAAE a íránskou vládou jsou naplánovány již na tento měsíc. Navíc se v květnu mají v Bagdádu sejít s Íránci představitelé šesti velmocí (P5+1 – USA, Čína, Rusko, Francie, Německo a Velké Británie). V provincii Markazi je umístěn těžkovodní reaktor.

Zařízení bylo oficiálně otevřeno íránskými představiteli v roce 2006 ovšem díky satelitním snímkům amerického Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost se západ o jeho existenci dozvěděl již v roce2002.

Írán tvrdí, že jaderný program se zaměřuje výhradně na mírové využití, a obvinil USA a Izrael, že svými falešnými obviněními rozvrací  íránské snahy. V minulosti došlo v íránském programu  k několika dramatickým událostem. Byli zavražděni íránští jaderní vědci a počítače v jaderných zařízeních napadl inteligentní virus Stuxnet.

Pět pokusů o vraždu skončilo smrtí čtyř vědců a zraněním Fereydoona Abbasi-Davaniho, který byl později jmenován šéfem jaderného programu.

Napětí kolem íránského jaderného programu roste od listopadu, kdy byla zveřejněna zpráva MAAE. USA a západ Evropy odpověděly embargem na dovoz ropy z Íránu.

V důsledku politického a ekonomického tlaku íránští představitelé svolili ke schůzce s P5+1 v Istanbulu v dubnu po více než roce odmítání. Prohlašují, že mají nové návrhy jak situaci vyřešit.

Obě strany se před budoucím druhým jednáním tváří optimisticky.

Vyjednávání alespoň uklidnilo zatím naštěstí pouze diplomatickou válku mezi Íránem a Izraelem.

Zdroj: The Guardian

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..