jaderná energie - EDF pozastavila projekt jaderné elektrárny Somerset - Nové bloky ve světě (edf nuclear delay 008) 1
V Hinkley Point B pracuje „Pokročilý plynem chlazený reaktor“ o výkonu 1250 MW, je ale otázkou, kdy v elektrárně přibude blok C

Nejistota nad tím, jestli skutečně nastává jaderná renesance, roste v souvislosti s dalším odložením stavebních prací na elektrárně v Hinkley Point v západní Anglii. Tuto elektrárnu má dostavět francouzská elektrárenská společnost EDF. Vyhlášení vítěze tendru na stavební práce v hodnotě 1,2 miliardy liber se odsouvá na neznámý termín.

O zakázku měla zájem dvě místní konsorcia. Očekávalo se, že vítěz bude vyhlášen v nejbližších dnech, ovšem nyní je jasné, že výsledky výběrového řízení budou známy nejdříve v roce 2013.

Tento krok neudělal radost především nezaměstnaným v hrabství Somerset a následoval několik týdnů po zastavení prací na přípravě stavební parcely (zakázka v hodnotě 100 milionů liber).

Nejbližší termín, kdy může být reaktor spuštěn, pokud nedojde k dalším odkladům, se posunul  na rok 2021. EDF nejnovější události nekomentuje.

Vedení francouzské společnosti tvrdí, že EDF bude pokračovat v budování nových reaktorů ve Velké Británii, ale energetičtí experti si myslí, že další vývoj ovlivní nedávné zvolení Francois Hollandeho francouzským prezidentem a také nejasnosti kolem programu britské vlády „Contracts for difference“, který má za cíl podporovat bezemisní zdroje energie. Tento program je založen na garantované ceně elektrické energie, ovšem energetické společnosti chtějí znát přesnou hodnotu finanční podpory dříve, než se pustí do stavby elektráren, u jaderných to pak platí dvojnásob.

Jiné elektrárenské společnosti (E.ON, RWE, SSE) už od některých plánů upustily.

Podle neoficiálních zdrojů navíc odhadovaná cena elektrárny vzrostla ze čtyř až na sedm miliard liber.

Mezitím váznou také investice do obnovitelných zdrojů. V mezinárodním žebříčku, který hodnotí investice do těchto zdrojů energie, klesla Británie z pátého na šesté místo.

Zdroj: The Guardian

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..