jaderná energie - EDF odrazuje nového francouzkého prezidenta od zavírání jaderných elektráren - Back-end (h 4 2435379 1300204073) 1
Elektrárna Fessenheim stojí na břehu Alsaského kanálu, pracuje již od roku 1977 Zdroj: Le post

Podle generálního ředitele francouzské elektrárenské společnosti EDF Henriho Proglia bude firma po vládě v případě předčasného odstavení starších jaderných elektráren požadovat náhrady.

EDF provozuje asi tři čtvrtiny francouzských jaderných elektráren.

Součástí volební kampaně nového francouzského prezidenta Francoise Hollandeho byly sliby, že sníží závislost Francie na jádře. Během volebního období Hollandeho má být uzavřena elektrárna Fessenheim v Alsasku, představitelé EDF ovšem upozorňují na to, že její životnost byla prodloužena nákladnou modernizací.

Svůj podíl ve Fessenheimu má take německá společnost EnBW a švýcarské Alpiq a Axpo.  Podle Proglia by tyto firmy musel stát vyplatit rovněž. V souvislostí s pravicovou orientací šéfa EDF se objeily spekulace, že bude po vítězství socialistů nahrazen. Protože stat vlastní  84% EDF, měla by na to vláda právo, jednalo by se však o velmi mimořádný krok – vláda jen velmi zřídka odvolává tak vysoké úředníky před vypršením jejích smluv (příkladem je Anne Lauvergeonová, o které je známo, že měla velmi špatné vztahy s prezidentem Sarkozym, přesto byla nahrazena Lucem Ourselem až poté, co si odpracovala celou dobu).

EDF ale v poslední době čelí kritice jak kvůli nepřesvědčivým ekonomickým výsledkům, tak kvůli tomu, že sleduje vlastní zájmy spíše než státní. Podle Proglia plánuje společnost velkou mezinárodní expanzi, která zahrnuje především reaktory v Británii, EDF také nedávno převzala italskou energetickou společnost Edison.

Zdroj: Financial Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..