Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice
Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice

České a slovenské jaderné elektrárny jsou bezpečné. Ukázaly to zátěžové testy evropských jaderných elektráren. Problémy, které by vyžadovaly okamžitý zásah, nemají ani ostatní evropské elektrárny. Informovali o tom účastníci Evropského jaderného fóra v Bratislavě. Premiér Petr Nečas na fóru potvrdil, že Česko a Slovensko mají společný zájem na rozvoji jaderné energetiky. Zároveň uvedl, že se Česko bude i nadále podílet na rozšíření slovenské jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Stavbu nové části Jaslovských Bohunic připravuje česká firma ČEZ a slovenská státní společnost JAVYS.

Podle českého premiéra je jaderná energie nezbytnou součástí evropského energetického mixu:

„Jsem přesvědčen, že musí nadále zůstat součástí evropského energetického mixu i podíl jaderné energie. Není možné současně vyhlásit boj klimatickým změnám a emisím oxidu uhlíku a současně ustupovat od jaderné energetiky.“

„Slovenská republika není schopna pokrýt všechny finanční a technologické požadavky výstavby atomové elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Proto jsme přivítali podpis smlouvy s Českou republikou. Tato smlouva je plně platná. V současnosti probíhá studie takzvané uskutečnitelnosti tohoto projektu,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..