JE Dukovany.
JE Dukovany.

Praha – ČEZ se chystá investovat dvě miliardy korun do posílení odolnosti jaderných elektráren Temelín a Dukovany proti přírodním živlům. Asi 1,5 miliardy přitom budou stát úpravy v Dukovanech. Všechna opatření mají být hotova do roku 2015, píšou Lidové noviny (LN).

ČEZ tak reaguje na výsledky loňských zátěžových testů, které upozornily na možné problémy v případě zemětřesení, vichřice nebo extrémních teplot. Obě elektrárny budou například vybaveny dodatečnými záložními zdroji, takzvanými mobilními dieselgenerátory. Ty zajistí dodávky elektřiny i v případě totálního kolapsu sítě.

Bude také zvýšen výkon systému pohavarijní likvidace vodíku. „Máme k dispozici zařízení, které zvládnou projektové havárie. Jejich počet zvýšíme i pro nadprojektové havárie,“ sdělil LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Za takzvaně nadprojektové jsou označovány právě ty havárie, které mohou vyvolat extrémně silné přírodní živly.

Ještě letos se ČEZ chystá zvýšit odolnost elektráren proti záplavám, další opatření budou prováděna během odstávek jaderných bloků. Kompletně hotovo by mělo být do konce roku 2015.

Předseda České nukleární společnosti Václav Hanus ovšem tvrdí, že nová bezpečnostní opatření jsou zbytečně přísná. „Například rozsáhlé povodně v létě 2002 vyřadily z provozu vodní i uhelné elektrárny, ale Dukovany i Temelín fungovaly dál bez omezení,“ řekl deníku Hanus s tím, že některá opatření považuje za „politicky vynucený nadstandard“.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..