Günther Oettinger, eurokomisař pro životní prostředí. Zdroj: guardian.co.uk
Günther Oettinger, eurokomisař pro životní prostředí. Zdroj: guardian.co.uk

Výsledky zátěžových testů, kterými prošly jaderné reaktory ve členských zemích EU, budou oznámeny o něco později, než se původně očekávalo. Podle komisaře pro energetiku Günthera Oettingera chce mít EU jistotu, že jejich odolnost vůči přírodním katastrofám či haváriím, které způsobí lidský omyl, je dostatečná.

Evropská komise původně počítala s tím, že výsledky dobrovolných testů odolnosti, kterými po nukleární havárii v japonské elektrárně Fukušima vloni v dubnu, měly projít evropské jaderné reaktory, budou na stole v polovině letošního roku.

V den, kdy si svět připomněl 26 let, které uplynuly od havárie v ukrajinském Černobyle, evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger ale uvedl, že se toto datum zřejmě posune, a to minimálně do podzimu. Podle komisaře je totiž nutné zkontrolovat a vyhodnotit další reaktory.

Dosud se totiž podařilo zrealizovat kontroly přímo na místě v případě 38 jaderných reaktorů z celkového počtu 147, které se testů zúčastnily. Jejich cílem bylo odhalit, zda jsou evropské elektrárny připraveny vypořádat se nejen s přírodní katastrofou, ale třeba i s teroristickým útokem či chybou zaviněnou obsluhou.

Kromě dokončení kontrol je proto podle komisaře Oettingera rovněž důležité dohlédnout na implementaci doporučení, které připravila Skupiny evropských jaderných regulátorů ENSREG, a akčního plánu Mezinárodní agentury pro atomovou energii IAEA.

Jakmile bude mít Evropská komise pohromadě všechny výsledky, bude možné předložit legislativní návrhy na zlepšení jaderné bezpečnosti v evropské sedmadvacítce, dodal Oettinger.

„Naše návrhy na to, co by se mělo harmonizovat, představíme až po dokončení závěrečné zprávy z testů odolnosti. Možná se tak stane v prosinci nebo v prvních měsících roku 2013,“ sdělil médiím.

„Občané mají právo znát a porozumět tomu, jak bezpečné jsou jaderné elektrárny, které se nacházejí v blízkosti místa, kde žijí. Dobrý stav elektráren je důležitější než načasování (zveřejnění výsledků),“ řekl také komisař Oettinger.

Testování odolnosti jaderných reaktorů vůči různým typům katastrof a havárií se zúčastnilo celkem 14 členských zemí EU včetně České republiky, kde jsou v provozu dvě jaderné elektrárny (Dukovany a Temelín).

K těmto zemím se připojila i Litva, která svou jadernou elektrárnu Ignalina postupně vyřazuje z provozu, a také nečlenské země EU Švýcarsko nebo Ukrajina.

Kontrolu nejprve prováděly domácí kontrolní úřady a následně se na ní podílely i týmy složené z mezinárodních odborníků.

Zdroj: EurActiv.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..