"Větrná" pláň v západním Texasu. Bude ironií osudu, pokud vědci dojdou k závěru, že větrné elektrárny přispívají k oteplování, před kterým mají chránit. Nutno ovšem říci, že i ve svém článku se od této myšlenky Liming Zhou distancuje: "Nevíme, zda naše závěry platí i pro jiné typy krajiny, (...), ale tento efekt je určitě pouze lokální". Dodal rovněž, že zatím není jisté, jaký je dlouhodobý vliv větrných farem. Zdroj: livescience.com
„Větrná“ pláň v západním Texasu. Bude ironií osudu, pokud vědci dojdou k závěru, že větrné elektrárny přispívají k oteplování, před kterým mají chránit. Nutno ovšem říci, že i ve svém článku se od této myšlenky Liming Zhou distancuje: „Nevíme, zda naše závěry platí i pro jiné typy krajiny, (…), ale tento efekt je určitě pouze lokální“. Dodal rovněž, že zatím není jisté, jaký je dlouhodobý vliv větrných farem. Zdroj: livescience.com

Klimatologové z amerického Albany vysledovaly změny klimatu v okolí velkých větrných farem v Texasu. Podle analýzy, kterou provedli na datech za posledních 10 let od doby, kdy byly větrné elektrárny postaveny, se průměrná teplota vzduchu lokálně zvýšila o 0,72 stupně. Svůj článek tým, vedený Limingem Zhouem, uveřejnil v časopisu Nature Climate Change.

Jako zdroj dat použili meteorologickou družici Terra a její spektrometr MODIS, zkoumali údaje z let 2003 až 2011. Sestavili z nich mapu středních teplot v regionu a označovali místa, kde se údaje výrazně lišily od sousedních oblastí se stejnými podmínkami, čímž se snažili zmírnit vliv náhodných faktorů a pravidelných změn. Započítali rovněž vliv sezónních změn. Podrobnější zkoumání ukázalo, že velká uskupení větrných farem mohou mít na teplotu negativní vliv, v jejich okolí je vyšší o 0,72 stupně v létě a o 0,45 stupně v zimě. Tento vliv se podle vědců projevuje mnohem víc večer, než přes den.

Možným vysvětlením je ovlivňování přirozených vzdušných proudů a jejích cirkulace. Tato teorie je v dobré shodě s tím, že v noci je proudění vzduchu mnohem méně intenzivní, než přes den, a tedy větrné elektrárny jej tak mohou více ovlivnit.

Americký tým nevylučuje, že získané výsledky mohou být chybné, jelikož údaje z MODIS (ostatně jako z každého měřícího přístroje) nejsou zcela přesné a obsahují menší a větší odchylky. Ve svém článku však uvádějí, že vzhledem k velkému množství větrných farem ve světě je nutné věnovat otázce jejích vlivu na klima větší pozornost, jelikož zjištěná změna teploty je značná.

Zdroj: Atominfo.ru, Wall Street Journal; zde odkaz na článek Zhoua a kolegů

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..