
Klimatologové z amerického Albany vysledovaly změny klimatu v okolí velkých větrných farem v Texasu. Podle analýzy, kterou provedli na datech za posledních 10 let od doby, kdy byly větrné elektrárny postaveny, se průměrná teplota vzduchu lokálně zvýšila o 0,72 stupně. Svůj článek tým, vedený Limingem Zhouem, uveřejnil v časopisu Nature Climate Change.
Jako zdroj dat použili meteorologickou družici Terra a její spektrometr MODIS, zkoumali údaje z let 2003 až 2011. Sestavili z nich mapu středních teplot v regionu a označovali místa, kde se údaje výrazně lišily od sousedních oblastí se stejnými podmínkami, čímž se snažili zmírnit vliv náhodných faktorů a pravidelných změn. Započítali rovněž vliv sezónních změn. Podrobnější zkoumání ukázalo, že velká uskupení větrných farem mohou mít na teplotu negativní vliv, v jejich okolí je vyšší o 0,72 stupně v létě a o 0,45 stupně v zimě. Tento vliv se podle vědců projevuje mnohem víc večer, než přes den.
Možným vysvětlením je ovlivňování přirozených vzdušných proudů a jejích cirkulace. Tato teorie je v dobré shodě s tím, že v noci je proudění vzduchu mnohem méně intenzivní, než přes den, a tedy větrné elektrárny jej tak mohou více ovlivnit.
Americký tým nevylučuje, že získané výsledky mohou být chybné, jelikož údaje z MODIS (ostatně jako z každého měřícího přístroje) nejsou zcela přesné a obsahují menší a větší odchylky. Ve svém článku však uvádějí, že vzhledem k velkému množství větrných farem ve světě je nutné věnovat otázce jejích vlivu na klima větší pozornost, jelikož zjištěná změna teploty je značná.
Zdroj: Atominfo.ru, Wall Street Journal; zde odkaz na článek Zhoua a kolegů