jaderná energie - USA loni vyvezly rekordní objem uhlí, největší za 20 let - Ve světě (coal mine wyoming) 1
Americké uhlí našlo loni odbytiště především v Japonsku, které odstavilo většinu svých jaderných elektráren kvůli bezpečnostním testům. Není jasné kolik z nich bude opět spuštěno.

Spojené státy v loňském roce vyvezly do zahraničí největší objem uhlí za posledních dvacet let. Export této suroviny posílila především poptávka z Asie a Evropy, která zajistila americkým těžařům odbyt pro palivo, které se na domácím trhu netěší příliš velké oblibě. Agentura AP s odvoláním na údaje amerického ministerstva pro energetiku uvedla, že USA loni vyvezly 107 milionů tun uhlí v hodnotě téměř 16 miliard USD. To je rekord od roku 1991 a zároveň dvojnásobek oproti roku 2006.

Hlavní podíl na růstu vývozu měla Asie, kde díky vysokému ekonomickému růstu roste hlad po energetických zdrojích, který je podle těžební společnosti Peabody předzvěstí oživení zájmu o uhlí. Vývoz do Jižní Koreje loni vylétl o 81 procent na více než deset milionů tun.

Do Indie o 65 procent na 4,5 milionů tun a Japonsko odebralo od USA téměř 7 milionů tun uhlí, což znamená meziroční nárůst o 119 procent. Japonsko hledá alternativní zdroje energie po loňské nehodě v jaderné elektrárně Fukušima.

Zdroj: finance.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..