Úterý, 1 prosince
Shadow

Ukrajinský premiér: Chceme obcím, které byly kontaminovány Černobylem, vdechnout nový život

Mapa kontaminace Ukrajiny izotopem Cs-137 po výbuchu, Černobyl se nachází na severozápadě země. Červená a modrá barva znamenají nejvyšší zamoření. Zdroj: Chernobil.info
Mapa kontaminace Ukrajiny izotopem Cs-137 po výbuchu, Černobyl se nachází na severozápadě země. Červená a modrá barva znamenají nejvyšší zamoření. Zdroj: Chernobil.info

Ukrajina zahájí rozsáhlý vládní program na obnovu území, kontaminovaných radioizotopy po černobylské havárii. V pondělí to prohlásil premiér Nikolaj Azarov.

Podle slov Azarova se odborníci shodnou na tom, že v Kyjevském kraji na území mimo evakuační a chráněné pásmo nezůstalo žádné město ani obec, kde by bylo pozorováno zvýšené radiační pozadí. V chráněném pásmu podle Azarova hladina radiace výrazně klesla.

„Máme všechny důvody pro to, abychom se pokusili dát nový život těmto zpustlým městům a opuštěným vesnicím. Jsou to pracovní místa, nebo také příjmy do našeho rozpočtu“, řekl Azarov novinářům při návštěvě Centra radiační medicíny v Kyjevu.

K havárii na Černobylské jaderné elektrárně došlo 26. dubna 1986, vybuchl reaktor na čtvrtém energobloku elektrárny. Kromě smrti několika desítek lidí na nemoc z ozáření bylo rovněž kontaminováno území o celkové rozloze asi 50 tisíc čtverečních kilometrů. Dalších 60 tisíc kilometrů bylo kontaminováno v Rusku, a 46,5 tisíc v Bělorusku (což mimochodem činí asi čtvrtinu jeho celkové rozlohy).

Zdroj: Atominfo.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..