jaderná energie - TEPCO začne odstraňovat jaderné palivo ze čtvrtého bloku Fukušimy - JE Fukušima (fukusima po vybuchu) 1
JE Fukušima poté, co uniklý vodík vybuchl a výbuch protrhl střechy. Zdroj: Globalvoicesonline.org

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Fukušima je jedním z nejvíce poškozených loňským zemětřesením, došlo na něm k několika výbuchům vodíku. Na bazénu, který slouží jako mezisklad vyhořelého jaderného paliva, musela být postavena zvláštní opěrná konstrukce. Je v něm také uloženo více článků, než na ostatních blocích, byly tam naloženy krátce před zemětřesením.

Odstranění vyhořelého paliva (o kterém, mimochodem, stále nikdo přesně neví, v jakém je stavu) je jednou z největších současných priorit TEPCO. Vyndat články však je velmi komplikované, neboť zařízení, která jsou k tomu používána za běžných okolností, byla poškozena zemětřesením, případně kontaminována radiací. Navíc střecha budovy byla zničena výbuchy a suť stále nebyla odstraněna.

Práce na čtvrtém bloku již byly zahájeny, TEPCO oznámila, že hodlá vybudovat velkou ocelovou konstrukci okolo bazénu, která umožní články pomalu vyndat. Stavět ochranná zařízení bude rovněž kolem celé budovy, budou obsahovat vodotěsné pokrytí, které má také zabránit úniku radioaktivních částic do ovzduší.

Instalace konstrukcí by mohla být dokončena letos, začít odstraňovat palivo má TEPCO v plánu na konci příštího roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..