Stavba elektrárny v Počeradech. Zdroj: chv-praha.cz
Stavba elektrárny v Počeradech. Zdroj: chv-praha.cz

Stavba paroplynové elektrárny v Počeradech je v polovině, hotová bude koncem roku 2013. Montuje se už i technologie, informoval mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

Je to první velká elektrárna na zemní plyn v Česku a její výkon by měl odpovídat bezmála jednomu bloku jaderné elektrárny Temelín. V provozu by měla být od druhé poloviny příštího roku. Původní odhad hovořil o červnu.

Paroplynový blok za odhadovaných 17 až 20 miliard korun se bude využívat hlavně ve špičkách, zatímco na noc se počítá s jeho odstavováním; rychlý náběh výkonu je jedna z výhod paroplynových elektráren.

Instalovaný výkon 880 megawattů se skoro vyrovná současné hnědouhelné elektrárně s pěti bloky, té by ale měla roce 2013 skončit dlouhodobá smlouva na dodávky uhlí od mosteckého Czech Coalu. Na nové se zatím firmy nedohodly.

ČEZ tvrdí, že stavba nové elektrárny s možným nedostatkem uhlí nesouvisí, ale paroplynový blok chce mít ve stejném roce v provozu.

Stavební část už je skoro hotová a v areálu už se rýsuje i silueta 128 metrů vysoké chladicí věže, která má být kompletně hotová v září.

Náklady se odhadují až na 20 miliard

Na svém místě už je i jedna ze dvou plynových turbín a návazný generátor, další zařízení se už instalují. „Zkušební provoz by měl nový paroplyn zahájit ve druhém pololetí roku 2013,“ uvedl Schnepp. To značí mírné zpoždění proti původním plánům – když stavba začínala, mluvil ČEZ o červnu 2013.

Generálním dodavatelem stavby je Škoda Praha Invest. Plynové turbíny jsou od firmy Siemens, spalinový kotel s příslušenstvím od SES Tlmače a parní turbína od Škoda Power.

Paroplynovou elektrárnu pro ČEZ staví Škoda Praha, turbíny dodá Siemens a plzeňská Škoda Power. Investiční náklady se odhadují na 17 až 20 miliard korun.

Snížení množství emisí nepřinese

ČEZ označuje nový zdroj za ekologický kvůli nižším emisím při spalování plynu a vyšší účinnosti spalování, která by měla být okolo 57 procent oproti zhruba 40 procentům u nejmodernějších uhelných elektráren.

Snížení množství emisí ale nepřinese, protože by musel nahradit některou ze starých uhelných elektráren. A to zatím ČEZ neplánuje.

Podíl zemního plynu na výrobě elektřiny v Česku je asi 1,5 procenta, po dostavbě počeradského zdroje by mohl vzrůst zhruba k pěti procentům, podle jeho využití.

Celkový instalovaný výkon uhelných elektráren v Česku je zhruba 12.000 megawattů, obě jaderné elektrárny mají 3880 megawattů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..